Banki zarabiają na nas coraz więcej. Ich zyski większe o jedną piątą niż rok temu

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, przez 11 miesięcy 2016 r., czyli do listopada włącznie, sektor bankowy wypracował 13 mld 35 mln zł zysków netto. To o ponad 20 proc. więcej niż w takim samym czasie w 2015 r.

13 mld zł zarobione „na czysto” od stycznia do listopada 2016 r. to mocny wynik. W 2015 r. w tym czasie banki miały zyski o ponad 2 mld zł niższe. Ba, zysk netto banków za cały 2015 r. (12,8 mld zł) nie był tak okazały, jak ten w 2016 r. przez 11 miesięcy.

Banki dużo lepiej niż w 2015 r. wyszły w ubiegłym roku na odsetkach. Kredytobiorcy zapłacili ich łącznie przez 11 miesięcy 2016 r. blisko 49 mld, to o ponad 1 mld zł więcej niż przez taki sam okres 2015 r. To może być efekt rosnącej liczby kredytobiorców albo… wyższego oprocentowania kredytów.

Czytaj też: Klienci banków mieli nie zapłacić za podatek bankowy? Ten wykres nie pozostawia złudzeń

Z kolei z tytułu odsetek od środków utrzymywanych na lokatach czy kontach, banki wypłaciły klientom 14,5 mld zł w okresie styczeń-listopad 2016 r., wobec ponad 15,8 mld zł rok wcześniej. Ten spadek nastąpił pomimo tego, że depozytów w bankach (a więc „bazy” do uzyskiwania odsetek) mamy coraz więcej. Spadek kosztów odsetkowych dla banków to efekt m.in. dalszych obniżek oprocentowania lokat, rachunków i innych produktów oszczędnościowych.

Łączny wynik z tytułu odsetek (czyli przychody minus koszty) są o ok. 2,4 mld zł wyższe niż w 2015 r.

Co ciekawe, z danych NBP wynika, że z tytułu opłat i prowizji banki pobrały od klientów przez 11 miesięcy 2016 r. 14,9 mld zł, co jest wynikiem o ponad 0,5 mld zł niższym od zeszłorocznego w takim okresie. To o tyle zaskakujące, że Związek Banków Polskich podsumowując ubiegły rok poinformował, że zdaniem przedstawicieli sektora najważniejszym źródłem zysków banków, obok redukcji kosztów, były właśnie przychody z opłat i prowizji.

Przypomnijmy, że na początku 2016 r. banki (i inny instytucje finansowe) zostały obciążone dodatkowym podatkiem "bankowym". Jak podał pod koniec 2016 r. Związek Banków Polskich, od stycznia do września 2016 r. banki zapłaciły z jego tytułu 2,33 mld zł. Ponadto, z tytułu podatku dochodowego banki od stycznia do końca listopada 2016 r. zapłaciły 3,96 mld zł. To o ponad 1 mld zł więcej niż w zeszłym roku.

W ostatnim roku banki istotnie zwiększyły też swoje fundusze własne. Jak wynika z danych KNF, wzrosły one z 159,1 mld zł na koniec 2015 r. do 172,7 mld zł na koniec września 2016 r.

Czytaj też: Nowe podatki dają mało kasy do budżetu. W tym roku o połowę mniej niż zaplanowano

Zobacz też: W 2016 roku za wiele rzeczy płaciliśmy więcej niż w 2015. Podrożała żywność i ceny biletów

Więcej o:
Komentarze (56)
Banki zarabiają na nas coraz więcej. Ich zyski większe o jedną piątą niż rok temu
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 19 razy 11

  Bo rząd okupacyjny dba o banksterów, nawet ich zatrudnia do zarządzania grabieżą! Goli średniaków i bogatych, biedocie rzuca ochłapy i ta biedota NIGDY nie awansuje do klasy średniej. I o to chodzi!

 • adolfiutin11

  Oceniono 3 razy 3

  chcieli wydymać banki a banki ich wydymały :) he he. A stracili klienci, którzy musieli więcej zapłacić :) BRAWO KOMUNIŚCI !!!!

 • mirafas

  Oceniono 3 razy 3

  Banksterzy są jak karaluchy, nic im nie zaszkodzi :P

 • komentator.81

  Oceniono 17 razy 3

  A mieli bankrutować. Tyle wydali na artykuly sponsorowane a tu widac jaka to była ściema bankstrrska.

  Brawo dla PiS za odwazna decyzje

 • dokowski

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętam, jak rząd Busha w 2008 roku dał bankierom 700 miliardów dolarów podatników (Troubled Asset Relief Program), żeby nie zbiednieli podczas kryzysu. Później w Europie i na całym świecie (w USA też ale już za Obamy, 700 miliardów nie zaspokoiło chciwości bogaczy) ratowano bankierów w podobny sposób - jeszcze 3 biliony (3000 miliardów) dolarów podatnicy z USA, Japonii i Europy podarowali najbogatszym, żeby ci nie stracili planowanych zysków. Banki i podobne instytucje finansowe od dawna rządzą światem - podnoszą opłaty, oszukują na kredytach i lokatach (obniżają odsetki z kont, podnoszą odsetki kredytów), wciskają rządom fundusze pomocowe na kredyt, spekulują, grają na giełdach, ryzykują... ale gdy nie trafią z inwestycjami, zawsze rządy rekompensują im straty. To naturalne, że w świecie rządzonym przez banki, banki zawsze maja zyski i to coraz większe.

 • kreesdebarg

  Oceniono 2 razy 2

  więcej zarabiają a ING wprowadził opłatę za bankomaty, co za chytre dziadostwo

 • smiki48

  Oceniono 2 razy 2

  porównajcie tylko dwie liczby.170 mld środków własnych oraz ponad 13 mld zysków netto.Czyli pomimo rozrzutnej polityki wynagradzania zarządów banków, transferowania części zysków w postaci kosztów do centrali zagranicznych, banki uzyskują średnio ok. 8% zysku netto. I jeszcze narzekają. A jak uwzględnimy różnego rodzaju opłaty typu logo, programy operacyjne, i wiele innych to wychodzi, ze banki mają kilkunastoprocentowe zyski od włożonego kapitału.
  I gdyby ZUS mial takie zyski od moich wpłat na emeryturę, to po zakończeniu pracy miałbym emeryturę DWA razy wyższą od pensji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX