Wielkie luzowanie reżimu wizowego na Białorusi. Odważna decyzja Łukaszenki

Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret, na mocy którego obywatele 80 krajów, w tym Polski, będą mogli przebywać na Białorusi do 5 dni bez posiadania wizy. Nowe przepisy wejdą w życie za około miesiąc.

Białoruś znosi obowiązek posiadania wiz dla obywateli 80 krajów, w tym wszystkich państw Unii Europejskiej, a także m.in. Japonii, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych. Warunkiem będzie jednak przekroczenie granicy na lotnisku w Mińsku.

Zluzowane przepisy będą dotyczyć wyłącznie osób, które na Białoruś przyleciały na najwyżej pięć dni. Brak konieczności posiadania wizy będzie obowiązywał biznesmenów, turystów i osób prywatnych ze zwykłymi paszportami. Nie będzie miał zastosowania wobec posiadaczy paszportów dyplomatycznych, służbowych i specjalnych.

Wybierając się na Białoruś bez wizy będzie trzeba jednak posiadać:

  • ważny paszport (lub inny dokument uprawniający do wyjazdu za granicę
  • równowartość min. 20 euro na każdy dzień wyjazdu
  • ubezpieczenie medyczne na sumę co najmniej 10 tys. euro, ważne na terytorium Białorusi

Obywatele niektórych krajów, m.in. Chin, Indii czy Wietnamu, będą dodatkowo musieli posiadać ważną wielokrotną wizę jednego z państw Unii Europejskiej lub strefy Schengen z potwierdzeniem wjazdu na jego terytorium, a także bilety lotnicze z datą wylotu z Mińska w terminie maksymalnie pięciu dni po przylocie.

Tryb bezwizowy nie będzie obowiązywał, gdy do Mińska będziemy chcieli przylecieć z Moskwy. Podobnie, gdy z Mińska będziemy chcieli odlecieć do stolicy Rosji. Takie loty są traktowane jako wewnętrzne i nie jest w ich przypadku prowadzona kontrola graniczna. 

- Mamy nadzieję, że Unia Europejska zapamięta nasz ruch i podejmie w w ramach rewanżu kroki w stronę polepszania relacji z Białorusią – skomentował Igor Fisenko, szef biura konsularnego przy białoruskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Przypomnijmy, że Polska planuje zacieśnić współpracę gospodarczą z Białorusią. Wkrótce białoruskie firmy mogą zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. - Trwa odbudowa zaufania między Polską a Białorusią, oba narody oczekują solidnej współpracy -  mówił w grudniu w Mińsku Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Wcześniej stolicę Białorusi odwiedzili m.in. wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Czytaj też: Mamy robić interesy z Białorusią. Łatwo nie będzie, bo to kraj inny niż wszystkie inne
 
Od końca października 2016 r. wiz nie potrzebują także turyści, którzy  chcą zwiedzić Kanał Augustowski, Grodno i okolice. 

Więcej o: