Spółka z Bielska-Białej musi teraz jeszcze uzyskać pozwolenie na budowę. Gdy ją zdobędzie, będzie można podpisać umowę przyrzeczoną sprzedaży działek.
- Stolica Szkocji to nie tylko rozwinięty ośrodek akademicki, ale również atrakcyjny rynek pracy, oferujący jedne z najwyższych zarobków w Wielkiej Brytanii. To tworzy segment rynku zainteresowany mieszkaniami w kameralnych inwestycjach w prestiżowych lokalizacjach - mówi Michał Sapota, prezes Murapolu. – Inwestycja ta jest pierwszą z kilku planowanych na Wyspach i wpisuje się w naszą strategię rozwoju. Chcąc utrzymać tempo wzrostu z ostatnich lat, powinniśmy szukać możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych - dodaje Sapota.
Edynburg to drugi kierunek zagraniczny Grupy Murapol. W czerwcu 2016 r. spółka kupiła za blisko 1,5 mln euro grunty w Berlinie. Ma na nich powstać projekt deweloperski składający się z dziewięciu budynków ze 120 lokalami mieszkalnymi o łącznej powierzchni użytkowej ok. 5,4 tys. m2. Prace budowlane mają ruszyć na początku drugiego kwartału br.
W 2016 r. Grupa Murapol zakontraktowała sprzedaż 3 042 mieszkań. To o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Rok 2016 był najlepszym w dotychczasowej działalności Grupy. Plan na 2017 r. zakłada budowę 4 tys. mieszkań.
Jak wynika z szacunków portalu RynekPierwotny.pl, sprzedaż lokali deweloperskich w 2016 r. na siedmiu głównych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Katowice) mogła wynieść nawet ok. 61-62 tys. lokali. Deweloperzy zapewne po raz trzeci z rzędu pobili rekord sprzedaży. - Dwunastka największych branżowych tuzów notowanych na giełdzie zarobiła na czysto w pierwszych trzech kwartałach 372 mln zł, czyli - bagatela - o trzy czwarte więcej niż w analogicznym okresie ub. roku – zauważa Jarosław Jędrzyński z RynekPierwotny.pl.