Kilka godzin i jesteś w jednym z najbardziej bezsmogowych miast Europy. Jak oni to zrobili?

W dniach, kiedy smog zatruwa mieszkańców polskich miast, Wiedeń może pochwalić się najczystszym powietrzem od lat 70. Warto skorzystać z doświadczeń austriackiej stolicy.

Roczny raport na temat jakości powietrza w Wiedniu przynosi bardzo dobre informacje dla mieszkańców tego miasta. Sytuacja jest najlepsza od początku lat 70., zanieczyszczenie ultragroźnymi dla zdrowia drobnymi pyłami zawieszonymi było w ubiegłym roku o 13 proc. niższe niż w roku 2015. A już wówczas poziom tego typu zanieczyszczeń powietrza był satysfakcjonujący.

Trzeci pakiet ochrony środowiska

Jak wyjaśnia Ulli Sima, członek zarządu miasta odpowiedzialna za ochronę środowiska, zmiany te są efektem wprowadzenia przez miasto trzeciego pakietu działania w celu ochrony środowiska.

Obejmuje on wszystkie źródła zanieczyszczeń, m.in. promowanie komunikacji publicznej i pojazdów z niską emisją, termomodernizację, przyjazne dla środowiska place budowy, rozbudowę sieci ciepłowniczej czy wydajne utrzymanie dróg w zimie, które zamiast żwirku wykorzystuje nowoczesne metody jak polewanie solanką albo technologię wilgotnej soli. 

Efekty są widoczne. W latach 80. za główny powód kwaśnego deszczu uznawano w Wiedniu dwutlenek siarki. Od momentu wprowadzenia pomiarów jego poziom spadł o 96 proc.         

W stolicy Austrii maksymalne wartości zanieczyszczenia pyłem PM10 spadły od 2003 roku o połowę i są zacznie poniżej wartości dopuszczalnej 40 µg/m3.

Ciężki smog w polskich miastach

Wartości stężenia pyłem PM10 notowane w ostatnich dniach w polskich miastach wyglądają przy tym upiornie. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 µg/m3 zanotowano w niedzielę w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim.

Według danych GIOŚ, poziom alarmowy (średnio na dobę 300 µg/m3) przekroczono w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim.

W niedzielę w centrum stolicy poziom PM10 wynosił o 8 rano 262 µg/m3, a w samo południe aż 437 µg/m3.

Problemem smogu w kraju ma zająć się rząd. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ma w tej kwestii przygotować odpowiednie rekomendacje dla Rady Ministrów na 17 stycznia 2017 r. 

Więcej o: