Volkswagen zawrze ugodę z resortem sprawiedliwości USA. Akcje firmy na giełdzie rosną

Volkswagen potwierdził, że jest bliski zawarcia ugody z amerykańskim resortem sprawiedliwości w sprawie tzw. "afery spalinowej". W ramach porozumienia koncern zapłaci karę w wysokości 4,3 mld dolarów.

Volkswagen prowadził zaawansowane rozmowy zarówno z resortem sprawiedliwości, jak i władzami celnymi USA w celu zawarcia porozumień kompensacyjnych, które pozwolą na umorzenie postępowań karnych oraz określonych roszczeń odszkodowawczych za cywilnoprawne czyny niedozwolone.

Zawarta już wcześniej ugoda z setkami podmiotów, które złożyły w sądach w USA pozwy przeciwko VW, będzie go kosztować ponad 16 mld dol. Właściciele pojazdów z silnikami Diesla otrzymają rekompensaty w kwocie od 5,1 do 10 tys. dol. w zależności od typu i roku produkcji pojazdu. Ugoda zobowiązała ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji.

Inwestorzy bardzo pozytywnie zareagowali na wieść o opiewającym na 4,3 mld dolarów porozumieniu z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. W środę po południu akcje Volkswagena na zwyżkowały o ponad 2,3 procent do 151 euro.

Akcje VolkswagenaAkcje Volkswagena fot. Investing.com

Afera spalinowa

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.

Oprogramowanie to, znane pod nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach branżę motoryzacyjną.

Volkswagen Motor Polska został nagrodzony jako dolnośląski lider biznesuVolkswagen Motor Polska został nagrodzony jako dolnośląski lider biznesu Gene J. Puskar (AP Photo/Gene J. Puskar, File)

Dyrektor Volkswagena aresztowany przez FBI

FBI 6 stycznia aresztowało Olivera Schmidta, jednego z dyrektorów Volkswagen AG, odpowiedzialnego za zgodność specyfikacji emisji spalin ze stanem faktycznym.

Oliver Schmidt, przebywając w Stanach Zjednoczonych, został zatrzymany przez agentów FBI na lotniku w Miami. Jest oskarżony o świadome łamanie Clean Air Act, stosowanej w USA normy czystości powietrza. Miał celowo oszukiwać testy emisji spalin w celu kontynuacji sprzedaży samochodów w USA. Schmidt zamierzał wrócić do Niemiec z wakacji – podał amerykański departament sprawiedliwości.

Według oskarżenia FBI Schmidt i inni pracownicy Volkswagena w lipcu 2015 r. poinformowali członków zarządu firmy o istnieniu i celu urządzeń mających oszukiwać testy, przy czym zarząd zdecydował nie wyjawiać tej informacji amerykańskim urzędnikom. Schmidt miał więc uczestniczyć w konspiracji. W 2014 r. przekonywał funkcjonariuszy, że nadmierna emisja spalin była spowodowana kłopotami technicznymi. Oszustwo pozwoliło od 2009 r. sprzedaż w USA blisko 580 tys. samochodów z napędem Diesla – podaje Reuters.

Prezes VW na Amerykę Północną Hinrich Woebcken przyznał, że jest zaskoczony personalnym oskarżeniem. Nie od dziś wiadomo, że Niemcy wypłacą za "dieselgate" odszkodowania w USA (dokładnie 16,5 mld dolarów).

VOLKSWAGEN-EMISSIONS/VOLKSWAGEN-EMISSIONS/ MIKE BLAKE / REUTERS / REUTERS

Wzrost sprzedaży pomimo skandalu

Pomimo afery Volkswagen w 2016 r. zanotował 2,8-procentowy wzrost sprzedaży. Na całym świecie do klientów trafiło 5,99 mln pojazdów. Choć spadła sprzedaż w Europie i Ameryce, to w samych Chinach udało się sprzedać blisko 3 mln sztuk, czyli o 14 proc. więcej niż w 2015 r.

– Chcemy skorzystać z drugiej szansy. Jesteśmy na dobrej drodze do uporządkowania wszystkiego – zapewnił w 2016 r. Woebcken. Według niego 600 tys. pracowników VW zatrudnionych na całych świecie to uczciwi ludzie i niedobrze się stało, że zaledwie kilka osób wywołało tak wielkie rozczarowanie.

Więcej o: