Ruszyła budowa najwyższego wieżowca w UE. Stanie obok Dworca Centralnego w Warszawie

Marta Piątkowska
Słowacki deweloper HB Reavis uchylił rąbka tajemnicy i pokazał nowe wizualizacje najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej, który stanie na działce sąsiadującej z warszawskim Dworcem Centralnym.

Varso ma mieć 310 m wysokości, na co złożą się 230 m do dachu oraz 80-metrowy maszt. Tym samym przewyższy o 73 m najwyższy dotąd budynek w stolicy - Pałac Kultury i Nauki.

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej stoi dziś w Londynie (The Shard – 309,6 m), a jeśli uwzględni się Brexit to znajduje się on we Frankfurcie i jest to 300-metrowy Commerzbank Tower.

Deweloperem Varso jest międzynarodowa firma HB Reavis; budowa już się rozpoczęła i zakończy się w 2020 roku.

Varso to kompleks trzech budynków

Varso nie będzie jedynakiem. Dwa budynki biurowe (81 i 90 m wysokości) „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji w kolorze beżowym. Na ich dachach powstaną zielone tarasy, gdzie na co dzień będą mogli pracować i odpoczywać pracownicy firm działających w głównej wieży.

Wszystkie trzy budynki będą miały wspólny parter. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną wygodne schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające łatwo przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła II czy najbliższe przystanki tramwajowe.

Działkę pod wieżowiec słowacki deweloper kupił od PKP jeszcze w 2011 roku za 171 mln zł.

Varso to przede wszystkim powierzchnie biurowe. Powierzchnia typowego piętra biurowego wyniesie ok. 1500 mkw., a w niższych budynkach od średnio 950-1250 mkw. nawet do 4000 mkw. Łącznie do wynajęcia będzie 140 tys. mkw.

Jeden z najwyżej położonych tarasów widokowych w Europie

Znajdujący się na wysokości 230 m panoramiczny taras widokowy z restauracją będzie dostępny dla wszystkich.

Z myślą o rowerzystach powstanie około 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. W sąsiedztwie Varso przebiegać będzie nowa ścieżka rowerowa. Dla zmotoryzowanych przewidziano miejsca dla samochodów i motocykli na 3-poziomowym parkingu rozciągającym się pod wszystkimi budynkami.

Więcej o: