Komentarze (113)
Jest odpowiedź rządu na smog. Będą dopłaty, ograniczenia i program "Czyste powietrze"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rafxxww

  Oceniono 4 razy 4

  Ja bym dołożył do tego:
  1. Ustandaryzowanie metod pomiarowych i kontrolnych.
  2. Uregulowanie kontroli spalin i palenisk (kontrole kiedy podejrzewa się nadmierną emisję) bez możliwości odmowy wpuszczenia kontrolerów do domu.
  3. Kominki dopuszczane do sprzedaży też tylko najwyższej klasy (o najniższym współczynniku emisji) jako że w wielu nowych domach są zamiennikiem kotłów.
  4. Ustalenie norm czystości spalin na 2020, 2022, 2024, itd. (coraż nizsze jak normy Euro dla aut) aby zmusić ludzi do wymiany kotłów rownolegle z programem wsparcia wymiany na kotły niskoemisyjne albo bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Program wsparcia nie może być taki żeby koszty bankowe to było 10-15% w formie prowizji plus oprocentowanie, to musi być kredyt nisko albo nieoprocentowany z dopłatą i bez prowizji.
  5. Oczywiście równolegle program poprawiania izolacji domów z dopłatami.
  6. Certyfikacja (badania) czystości spalin dla istniejących kotłów co 12-24 miesiące za jakąś ustandaryzowaną niską stawkę (jak badania techniczne aut). Np. kominiarze mogliby świadczyć takie usługi i/albo serwisy kotłów.
  7. EDUKACJA! EDUKACJA co do paliw, kotłów, innych źródeł ogrzewania oraz właściwego użytkowania (np. metod palenia) w kotłach.
  8. Można rozważyć instalację filtrów na kominach, ale tutaj tylko gdybam bo nie wiem czy w warunkach indywidualnych jest to wogóle wykonalne.
  Pewnie jeszcze by się coś znalazło, ale samo wyeliminowanie najgorszych kotłów z rynku oznacza poprawę powietrza za 10-15 lat. Oczywiście najwięcej zyskamy szybko jak wyeliminujemy najgorsze paliwa z rynku (będą mogły być kupowane tylko przez firmy jak elektrociepłownie które posiadają odpowiednie instalacje filtrujące), ale cała reszta jest również bardzo ważna.
  Do tego: kontrole aut i wszystkiez wyciętymi katalizatorami oraz z wyciętymi filtrami cząstek stałych automatycznie wycofane z użytkowania do czasu zainstalowania fabrycznych instalacji. Można w dłuższej perspektywie rozważyć ograniczenie ruchu aut w miastach, ale to musi być stopniowe i ogłoszone jak te ograniczenia będą wyglądały w perspektywie 10 lat. Najpierw dopuszczamy min Euro4, potem Euro5, Euro6 i promujemy hybrydy/elektryczne (np. darmowe parkowanie a później brak opłat za wjazd do miasta). Potem brak wjazdu dla diesel godzinach szczytu i pewne ograniczenia dla aut benzynowych z promocją hybryd oraz aut elektrycznych. Nie można czekać aż sytuacja osiągnie jeszcze bardziej krytyczny punkt i wtedy wprowadzać drakońskie ograniczenia od razu ale przedstawić plan 10-15 letni tak aby społeczeństwo mialo czas na przygotowanie się.
  I jeszcze raz EDUKACJA, EDUKACJA w tym zakresie żeby uświadomić ludzi jak groźny jest ten smog.

 • curious

  Oceniono 4 razy 4

  Pierdu pierdu. Te prawackie kut@sy nic nie zrobią bo w smog "nie wierzą" bo to "problem teoretyczny". Teraz tylko szybka zagrywka po publiczkę, żeby UE kar nie przywaliła. Skończy się na prezentacji programu Czyste Powietrze w Power Poincie na laptopie Morawieckiego

 • vladek

  Oceniono 4 razy 4

  Proponuje uchwalenie prawa jak nastepuje:
  "Z dniem tym i tym zawartosc szkodliwych substancji w powietrzu na terenie Polski jest taka i taka." wpisac dane ponizej norm i juz!
  podpis Notariusza pieczatka i problem rozwiazany,
  Jak ktos bedzie mial problem to mozna wprowadzic z data wsteczna z wrzesnia czy kiedy tam...

 • threeme

  Oceniono 4 razy 4

  Toruń na geotermię dostał kilkadziesiąt milionów złotych do tej pory (łacznie z odszkodowaniem). Nie słychać, by odwiert (62oC) przyniósł jakiekolwiek rezultaty, chociaż parę lat już minęło... A "mój" Konin, gdzie pośrodku miasta dowiercono się do wody niemal wrzącej (95oC) coś na wsparcie liczyć nie może...

 • anty-oszolom

  Oceniono 4 razy 4

  A może program "Powietrze Plus? - to takie pisowskie...
  Plus więcej węgla, plus więcej elektrowni węglowych, więcej starych samochodów ściąganych przez beneficjentów "500 Plus", plus wyższe podatki w miejsce obiecanych niższych, plus więcej "kiełbasy wyborczej"...

 • threeme

  Oceniono 4 razy 4

  Dobry kierunek działań, ale brakuje jednej, bardzo ważnej rzeczy. I to - raczej - nieprzypadkowo. Brak jest wzmianki o wprowadzeniu zakazy sprzedaży najgorszej jakości węgla, czyli mułu węglowego. Brak także propozycji wprowadzenia norm jakościowych węgla w sprzedaży... też to nie jest przypadek. Ale generalnie, jeśli rząd zrealizuje 50% tych planów to już da poprawę.

 • stachud

  Oceniono 6 razy 4

  Kiedy będzie tani gaz?

 • sertab

  Oceniono 3 razy 3

  Dopłaty do budowy domów pasywnych. Super. Popieram .

 • re_x

  Oceniono 3 razy 3

  przecież wiadomo ,że samochody odpowiadają za góra 10% zanieczyszczeń!a co z piecami??tu już nie ma jak i niepopularne? lepiej udawać ,że coś się robi - przy okazji zarobić na nalepkach , badaniach , niektórzy może kupią nowe samochody?to obłuda i oszustwo w jednym!kiedyś nie było smogu bo nawet za komuny myślano- miasta miały korytarze do przewietrzeń , napowietrzania - niezabudowane!teraz deweloperzy się ucieszyli i za zgodą władz miejskich (korupcji?)zabudowują wszystko co się da , a te działki celowo stały niezabudowane!jakoś o tym cisza? najłatwiej zwalić winę na samochody

 • 1234qwerty

  Oceniono 3 razy 3

  Tanie nośniki energii i tyle i aż tyle.

 • zd46

  Oceniono 3 razy 3

  SKAD PIENIADZE, moze z "waszego rozciagliwego i tajnie uchwalonego budzetu"? Mam wrazenie ze budzet PiSu jest jak "kondom z lateksu", pasuje na kazde ..uje !!!!

 • wymagany_login

  Oceniono 3 razy 3

  Dopłaty już niby są, tylko nie do końca wiadomo, gdzie te pieniądze trafiają.
  Bo chcesz być bardziej eko, szarpniesz się na np. pompe ciepła i dom energooszczędny, to najpierw musisz spełnić jakieś warunki, użyć certyfikowanych materiałów (kolejny koszt, bo są one sporo droższe od niecertyfikoweanych), zapłacić podatek od dopłaty, tak że w końcowym bilansie jest to nieopłacalne. A idea powinno być taka, że z dopłatą powinno się bardziej opłacać zainstalować taką pompę ciepła niż piec na ekogroszek, bo jak inaczej zachęcić ludzi? U nas jest jeszcze taki sposób - dowalić kary i wszystko opodatkować - wysoki VAT, akcyza... niech się wszystkim tak samo nieopłaca.

 • jack2010

  Oceniono 3 razy 3

  Jedynym skutecznym sposobem na powstrzymanie smogu, jest walenie po kieszeni tych, którzy do owego smogu sie przyczyniają. Niestety, spora część naszych rodaków to barany, którzy konswkwencje swojegozachowaniai zrozumieją dopiero wtedy, gdy kara za ich ignorację dosięgnie ich portfeli.
  Dopóki będzie przyzwolenie społeczne na palenie czym się da, dopóty będziemy się wszyscy truć.
  Podobnie się ma kwestia z wycinaniem filtrów DPF z samochodów. Ale to już temat na zupełnie oddzielny wątek.

 • entymolog

  Oceniono 3 razy 3

  To nie smog, ale mgła smoleńska. Tego guana się łatwo nie pozbędziemy.

 • xynat

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby Polska miała swoją upragnioną elektrownię atomową to można by domy ogrzewać piecykami elektrycznymi zamiast klasycznymi piecami "na wszystko". Ale eko-terroryści od lat 80-tych protestują przeciwko czystej energii na rzecz dymu z palenia węgla i całej reszty, która da się do pieca włożyć. Pamiętam jak rozpoczęła się fala budowy wiatraków na pomorzu. Eko-terroryści w dni parzyste zachęcali do eko-elektrowni a w dni nieparzyste protestowali bo się ptaszki rozbijają i śmigła tych elektrowni wiatrowych. W di parzyste namawiają do elektrowni wodnych a w dni nieparzyste protestują bo rybki nie mogą migrować.

 • idfree

  Oceniono 5 razy 3

  Odpowiedź rządu będzie dopiero jak będą dopłaty. Na razie to kolejne bzdurne zapowiedzi jak miliony samochodów na prąd. Spróbujcie skorzystać z jakichkolwiek dopłat z NFŚiGW. Nie ma tam pieniędzy od kilku lat a jeśli już są, to najpierw trzeba opłacić bank, bo dofinansowany jest kredyt a nie inwestycja ze swojej kieszeni.

 • olo-international

  Oceniono 3 razy 3

  na kazdym nowym kotle ekologicznym bedzie naklejony apel smoleński

 • dokowski

  Oceniono 3 razy 3

  A co z korupcją podczas corocznych przeglądów technicznych samochodów. Badający nie pozwalają nawet włączyć silnika, żeby nie zatruć się spalinami

 • srul_sznul_bajtelman_hajfa

  Oceniono 3 razy 3

  .
  Działania pozorowane w Ministerstwie Dziwnych Kroków.
  .
  A tymczasem hajs się nie zgadza.
  A ma się zgadzać.
  .

 • ubrana_prawda

  Oceniono 3 razy 3

  Budujcie elektrownie jądrowe to będzie czystsze powietrze. Inwestujcie w energię odnawialną i likwidujcie górnictwo wk. To są konkrety a nie pierdy z tyłka pissowskiego wyssane.

 • kocurimysza

  Oceniono 5 razy 3

  Jeszcze bardziej niech podniosa ceny Gazu , Pradu a narod bedzie palil czym sie da na koncu Spala RZADZACYCH >I Gitara .

 • zoominer

  Oceniono 2 razy 2

  Dorzucam jeszcze karę rzędu 500 zł za sterczenie rzęchem pod oknami z włączonym silnikiem

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 2 razy 2

  najbardziej na smog pomogło zabicie rozwoju energi wiatrowej i ratowanie kopalń
  przez pis i poprzedników połowa ludzi umrze na raka płuc i inne bo tak na prawde nie waiadomo jak te substancje wpływają na człowieka , masa ludzi umiera na raka z nikąd

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 2 razy 2

  Slajdotworca i bajarz Morawiecki ma znów mnóstwo pomysłów tylko cały czas Żoliborzu cudotworca nie chce mu dac tego obiecanego biliona na inwestycje.

 • roman_26

  Oceniono 2 razy 2

  dawno się tak nie uśmiałem jak przeczytałem plan działań tęgich mózgów:
  "rozwiązania" :
  - upowszechnienie badań jakości powietrza (już wiemy że jest źle - chyba że mają to być badania które pokażą że jest inaczej)
  - działania dotyczące spalanych materiałów (czyli co k.. jest? gdzie? , jak? kiedy Co to jest..? ) To jest k. rozwiązanie?!!! Czy do slajdu ładnie pasował tekst?
  tani gaz i dopłaty do rozwiązań EKO (panele, pompy ciepła, tania produkcja energii i ciepłej wody )- czyli to co właśnie uśmiercili..li!!

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 2

  znowu ten ???? a on podobno sprowadza sobie powietrze z alp szwajcarskich że tak zdrowo bzdzi --- dla tatusia też proszę sprowadzic bo cos kiepsko oddycha.

 • xegar

  Oceniono 6 razy 2

  Nie jest problemem to że piec stary, tylko że ludzie palą w nim byle czym. Jeśli robią to z nędzy, na ich miejscu celowo trzymałbym piec umożliwiający palenie czymkolwiek. Wprowadźcie program deputatów "Węgiel+" (albo jeszcze lepiej "Koks+") plus kary jak za oszustwo skarbowe, w przypadku wykrycia, że otrzymany węgiel jest sprzedawany. Górnicy będą zadowoleni, a powietrze czystsze. Tylko Viessmann i przyjaciele będą niezadowoleni, bo nie zrealizują planów sprzedażowych na piecyki.

 • marekwin

  Oceniono 4 razy 2

  Smog to węgiel, a PiS to dekarbonizacja. Chcecie lepszego powietrza, elektrowni atomowych, walczcie x PiS.

 • wan20_3

  Oceniono 1 raz 1

  Rządowi du... lata przed górnikami więc zasłaniają się bełkotem. Oczywiście wysokosprawne kotły są ważne i powinno się wycofać w trybie natychmiastowym z handlu te prymitywne o niskiej sprawności energetycznej kotłów - samoróbek.
  Ponadto kontrole kominiarskie powinny być obowiązkowe i wspólne z przedstawicielem gminy. Właściciel kotła starego typu po negatywnej dla niego kontroli powinien zostać zobowiązany pod groźbą wysokiej kary do wymiany kotła. Teraz marchewka - zobowiązanie do wymiany to raz ale i zobowiązanie gminy do dopłaty i do ZAINSTALOWANIA kotła. Bo jak będziemy dawać pieniądze to forsa zniknie a stare kotły zostaną. Nowe kotły powinny mieć takie rozwiązania techniczne aby uniemożliwiać spalanie odpadów. Spalanie odpadów powinno zostać zakwalifikowane nie jako wykroczenie ale przestępstwo przeciw środowisku i kierowane do sądu.

 • wan20_3

  Oceniono 1 raz 1

  Ci zawsze po łebkach. Ten rząd to jednak stado ignorantów. Pierwsze rozporządzenie powinno dotyczyć standardów węgla. Skoro węgiel będzie podstawowym paliwem w najbliżej przyszłości to powinno być rozporządzenie o parametrach węgla z podziałem na klasy i zakazem sprzedaży węgla pozaklasowego w obrocie prywatnym. Elektrownie czy energetyka zawodowa sobie z miałem poradzi oraz z podwyższoną zawartością siarki natomiast spalanie go w prymitywnych nisko sprawnych kotłach powoduje smog.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX