Zauważyłeś, że w Polsce brakuje lekarzy? Będzie jeszcze gorzej

Brytyjskie placówki służby zdrowia chcą zatrudnić setki lekarzy z Polski, Litwy czy Grecji. Kuszą ich obietnicami pensji w wysokości 90 tys. funtów rocznie.

Brytyjski system służby zdrowia zmaga się z dotkliwym niedoborem lekarzy, wielu medyków pierwszego kontaktu wyjechało do pracy w Nowej Zelandii czy Australii, gdzie otrzymują zarobki wyższe niż nad Tamizą. W efekcie w niektórych regionach Wielkiej Brytanii na wizytę u tego typu specjalisty trzeba czekać nawet miesiąc.

37 tys. zł miesięcznie

Receptą na braki ma być nowy system rekrutacji lekarzy z Polski, Litwy i Grecji. Specjalistom, którzy zdecydują się podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, oferowane są bardzo dobre zarobki nawet do 90 tys. funtów rocznie (w przeliczeniu 37 tys. zł miesięcznie) oraz specjalny program ułatwiający przeprowadzkę i adaptację w nowym miejscu pracy.

NHS planuje zatrudnić 500 lekarzy z Unii Europejskiej w najbliższych 2 latach, czyli zanim Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską. Brytyjczykom zależy zwłaszcza na Polakach, którzy na Wyspach mają znakomitą opinię.

Chętni lekarze muszą posługiwać się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym swobodną rozmowę z pacjentem oraz przejść 12-tygodniowy kurs w Polsce. Pierwsza grupa medyków rozpocznie szkolenie w przyszłym tygodniu, zaczną oni pracować w Anglii w kwietniu. Kolejni lekarze rozpoczną szkolenie w ciągu trzech miesięcy.

Jak wyjaśnia Kieran Sharrock, członek komisji rekrutacyjnej, stawka 90 tys. funtów rocznie wynika ze średniej pensji dla lekarzy w Wielkiej Brytanii, będzie ona każdego roku podnoszona, by zachęcić zrekrutowanych medyków do pozostania na Wyspach. Lekarz rodzinny w Anglii zarabia średnio około 100 tys. funtów rocznie.

Poważne braki lekarzy

Szacunki mówią o braku nawet 10 tys. lekarzy pierwszego kontaktu w Wielkiej Brytanii w 2020 roku. Z badań wynika, że prawie połowa praktyk lekarskich była zamknięta w godzinach pracy, a jedna piąta regularnie kończyła działalność o godz. 15.

Braki sprawiają, że pacjenci coraz częściej trafiają na pogotowie, gdzie blokują miejsca osobom potrzebującym pilnej pomocy.

Więcej o:
Komentarze (197)
Zauważyłeś, że w Polsce brakuje lekarzy? Będzie jeszcze gorzej
Zaloguj się
 • pollako

  Oceniono 53 razy 37

  Brakuje pieniędzy na lekarzy to nie ma lekarzy...są pieniądze na media kościelne na wypasione kościół, biskupów i księży mamy najwięcej i pod dostatkiem...Polskę stać na utrzymanie Watykanu...a na leczenie obywateli RP nie stać...

 • diabetyczka

  Oceniono 30 razy 24

  Czy w Polsce potrzebni są w ogóle jacyś lekarze? Każda choroba to dopust Boży albo kara za grzechy. Zupełnie wystarczą w polskiej służbie zdrowia egzorcyści oraz wizyty domowe z ostatnim namaszczeniem. Będzie to oszczędniej dla systemu emerytalnego, a ponadto pozwoli wciągniecie na państwowy etat dziesiątki tysięcy księży i zakonników. Dodatkowa oszczędność - nauka w seminarium trwa krócej niż na Uniwersytecie Medycznym, więc szybciej uzupełnimy braki.

 • aa1000

  Oceniono 14 razy 14

  PiS już poradził sobie z z korpusem służby cywilnej [po prostu zniósł wymóg posiadania takiego certyfikatu - vide misiewicze], w podobny sposób poradzi sobie z lekarzami. Ośmioklasiści udadzą się do technikum lekarskiego i w ciągu kilku lat będziemy mieli narodowo-katolicki korpus medyczny.

 • dublet

  Oceniono 9 razy 7

  Kasa poszła na 500+, podwyżki dla aparatu bezpieczeństwa Rzeszy, na Misiewiczów i Rydzyka. Mentalnie Polska cofa się do XVIII wieku, to dlaczego ze służbą zdrowia ma być inaczej? Polecam bańki, pijawki i wódkę z pieprzem. Jak nie pomoże, to ksiądz.

 • polak66maly

  Oceniono 7 razy 7

  a wymieraj pierwszy sorcie!

 • toryx

  Oceniono 7 razy 7

  A dlaczego tylko lekarze mieliby spłacać swoje studia?.A dlaczego nie inżynierzy,informatycy,inni magistrzy?.Toż ich studia też kosztowały.

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 6 razy 6

  I słusznie kaDy normalny rogazrniety człowiek nie bedzie tyrał po to aby okradały go lumpy z PiS celem finansowania lumpow na nich głosujących. Niedługo zostanie w tym kraju jedynie PiSowska patologia wiec ten śmieszny kraj zdebilniniu zdechnie razem z nimi.

 • dubliner75

  Oceniono 5 razy 5

  niech rzad wprowadzi oplate za kazda wizyte u lekarza , tak jest w Irlandii , chyba w UK i na pewno w Norwegii. wiem z doswiadczenia. kolejki zaraz sie zmniejsza i na kase dla lekarzy bedzie, oczywiscie rozwalic ta mafie ordynatorsko-profesorska tez trzeba by bylo, hamuja rozwoj mlodych lekarzy i na dodatek zgarniaja najwieksza smietanke

 • 6nine9

  Oceniono 5 razy 5

  Zaraz przecież PiS obiecywał ze naprawi słuzbe zdrowia, znikną kolejki, lekarze i pielegniarki nie będą wyjeżdzać, a Polak bedzie mia godną i bezpłatną opiekę.
  Czy mi się zdaje czy jedyne co zrobili to czoraz mniej leków refundowanych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX