Kolejny bank podnosi opłaty. Klienci Alior Banku zapłacą więcej za konto, kartę i bankomaty

Alior Bank poinformował, że od 27 marca podniesie niektóre opłaty, m.in. za prowadzenie kont czy wypłaty z bankomatów. Zmiany dotkną także klientów przejętych z banku BPH.

Podwyżki i zmiany w ofercie będą obowiązywać klientów Alior Banku od 27 marca. Od tego momentu nowy cennik będzie dotyczył też klientów przejętych z banku BPH - chyba, że Alior Bank nie wyrobi się do tego czasu z fuzją operacyjną (wtedy przesunie ten termin dla klientów z BPH maksymalnie do początku maja). Na nowe opłaty natkną się natomiast już teraz osoby, które będą chciały założyć konto w Alior Banku.

Podwyżki w Alior Banku będą dotyczyć m.in. opłat za prowadzenie kont Rachunki Bez Opłat (sic!) i Konta Rachunki Bez Opłat Plus - z 6 zł do 8 zł (opłata jest pobierana przy braku wpływów z tytułu wynagrodzenia). Z kolei posiadacze Konta Internetowego za kartę zapłacą od marca nie dotychczasowe 4 zł, ale 6 zł (jednak nadal będzie obowiązywał warunek 100 zł transakcji kartą miesięcznie, by opłaty uniknąć).

Dla wszystkich rachunków wzrosną również opłaty za wypłatę gotówki w bankomatach sieci Planet Cash oraz innych niż Euronet – z 3 zł na 5 zł. W przypadku niektórych rachunków wpływy na konto pozwalają uniknąć opłaty.

Alior Bank wprowadza też prowizję w wysokości 2 proc. za przewalutowanie transakcji zagranicznej dokonanej kartą Visa.

Zmiany w cenniku nie są jedyną niemiłą niespodzianką. Posiadaczom Konta Rozsądnego Alior Bank o połowę, z 3 proc. do 1,50 proc., ściął stawkę tzw. moneybacku, czyli zwrotu łącznej kwoty transakcji kartą za zakupy spożywcze.

Poważne zmiany dla klientów BPH

Wiele zmian dotknie też klientów przejętych z banku BPH. Poza Kontem Kapitalnym, które zostanie metodą „kopiuj-wklej” przeniesione do Alior Banku (zmieni się głównie nazwa - na „Konto Korzystne”), wszystkie inne rachunki zostaną zupełnie przerobione na „aliorowe” np. Lubię To! Konto z BPH zostanie objęte taryfą Konta Internetowego z Alior Banku, a Maksymalne Konto zostanie Kontem Wyższej Jakości. To oznacza, że posiadacze dotychczasowych rachunków w BPH będą musieli przestawić się na nową taryfę opłat. Niektóre prowizje spadną, inne delikatnie wzrosną lub pozostaną bez zmian - zasadniczo jednak wielkiej rewolucji i „strzyżenia” w tym przypadku nie będzie.

Według raportu PRNews.pl, na koniec III kw. 2016 r. Alior Bank prowadził blisko 1,45 mln rachunków osobistych dla klientów indywidualnych. Dodając do tego blisko 0,5 mln kont klientów BPH, Alior Bank obsługuje więc ok. 2 mln ROR-ów.

Zmiany w cenniku Alior Banku to nie jedyna podwyżka, jaka wejdzie w życie w tym roku. Już od lutego klienci mBanku będą płacili po 1,30 zł za wypłaty z bankomatów w kwocie niższej niż 100 zł. W górę pójdą też opłaty za obce bankomaty m.in. w Banku Pocztowym czy Citi Handlowym.  

 

 

 

Więcej o: