Czterdzieści krajów Europy to już za mało. Teraz polski potentat meblarski rusza na podbój Indii

Polska spółka Fabryki Mebli Forte zawarła z indyjską firmą Indian Furniture Products Limited umowę joint venture, na mocy której podmioty będą wspólnie produkować i sprzedawać meble w Indiach. Produkcja ruszy już w kwietniu br.

Spółki powołały podmiot Forte Furniture Products India, w którym obie mają po 50 proc. udziałów. Każdy z udziałowców wniósł do kapitału zakładowego ok. 2 mln euro. Forte Furniture Products India ma ruszyć z działalnością już w kwietniu br.

Indyjska firma do joint venture wnosi zakład produkcyjny i sieć sprzedaży na tamtejszym rynku, natomiast spółka z Ostrowi Mazowieckiej know-how, wzornictwo, rozwój produktu i technologię produkcji. Przedsiębiorstwa mają nadzieję, że dzięki współpracy opanują dynamicznie rozwijający się indyjski rynek mebli do samodzielnego montażu.

Forte to czołowy polski producent i eksporter mebli. Od 1996 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie. Prowadzi cztery zakłady produkcyjne – w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku oraz Hajnówce. Firma zatrudnia ponad 3 tys. osób. Eksportuje meble do 40 krajów Europy, przede wszystkim do Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Struktura sprzedaży ForteStruktura sprzedaży Forte źródło: Forte

W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. przychody ze sprzedaży wyniosły w Forte 785 mln zł (wzrost o 17 proc. r/r), a zysk netto ponad 82 mln zł (wzrost o 36 proc. r/r). Firma sprzedała 2,9 mln mebli.

Pod koniec ubiegłego roku Forte poinformowało, że rusza z największą inwestycją w swojej historii, i jedną z większych w polskim biznesie w ostatnich latach - w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w latach 2017-2020 powstanie nowa hala magazynowa, zakład produkcji płyt wiórowych i fabryka mebli, wraz z infrastrukturą logistyczną. Łączny koszt inwestycji do 700 mln zł. „Suwalska fabryka będzie największą od kilkunastu lat i najnowocześniejszą inwestycją branży meblowej w całej Europie” – chwali się spółka.

Dzięki inwestycji Forte stworzy ok. 1000 nowych miejsc pracy. Jak informuje spółka, wielu nowo zatrudnionych pracowników będzie wykształconych w Zespole Szkół Technicznych  i w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 w Suwałkach, gdzie Forte prowadzi klasy patronackie.

Czytaj więcej: Wielka inwestycja polskiego potentata meblarskiego, 700 mln zł i 1000 nowych miejsc pracy

Więcej o: