Podwójne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Muszą za to spełnić jeden warunek

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wkrótce przedstawi projekt tzw. drugiej ustawy o innowacyjności, której głównym założeniem są podwójne ulgi podatkowe dla innowacyjnych przedsiębiorców.

Pod względem innowacji w produkcji i gospodarce polskie przedsiębiorstwa ciągną się w unijnym ogonie. Oznacza to, że nasze firmy rozwijają się dużo wolniej od zachodnich, mają mniejszą wydajność, a konkurować mogą głównie niższą ceną.

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego wyraził przekonanie, że obowiązująca od 1 stycznia ustawa o innowacyjności, oraz nowe przepisy, które są w trakcie opracowywania, doprowadzą do "znaczącego zrealizowania w 2017 r. wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki - jednego z głównych filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego".

Jak podaje PAP, znowelizowana ustawa o innowacyjności, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., będzie zawierać m.in. podwojenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców angażujących się w działalność innowacyjną, inwestujących we współpracę z uczelniami i instytucjami naukowymi, oraz w badania i rozwój.

- Obecnie ulga ta wynosi 50 proc., a wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2018 będzie to 100 proc., czyli każdą złotówkę zainwestowaną we współpracę z nauką, w badania i rozwój przedsiębiorca będzie mógł sobie odpisać od podatku - podkreślił Gowin.

Ocenił, powołując się na styczniowy ranking najbardziej innowacyjnych państw świata opracowany przez agencję informacyjną Bloomberg, w którym Polska awansowała z 23. na 22. miejsce, że "nasz kraj powoli, ale pnie się pod względem innowacyjności w górę".

- Jestem przekonany, że w 2017 roku ten wzrost naszej pozycji będzie już skokowy, bo od 1 stycznia obowiązuje ustawa o innowacyjności firmowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju  - zaznaczył Gowin.

 

Więcej o: