W 2016 r. Polacy znów pobili rekord w przenoszeniu kont bankowych. Ale jest haczyk
Na początku garść liczb. Jak poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, w IV kw. 2016 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu OGNIVO (prowadzonego przez KIR) podjęło 7 571 osób. Choć nie jest to specjalnie wysoka liczba, blisko o połowę niższa od wyników z II czy III kw., to jednak pozwoliła ona w łącznym rozrachunku pobić rekord przenosin rachunków bankowych w całym roku. Tak więc Polacy w 2016 r. skorzystali z systemu udostępnionego przez KIR 40 822 razy, co oznacza wzrost o blisko 4 tys. w stosunku do danych z 2015 r.
. źródło: KIR
Liczba przeniesionych rachunków bankowych w latach 2010-2015 źródło: ZBP i KIR
W tym momencie należy się jednak wyjaśnienie. Usługa przeniesienia rachunku przez system OGNIVO polega na możliwości upoważnienia banku, w którym otwieramy rachunek, do zamknięcia poprzedniego konta u konkurencji i/lub przeniesienia z niego dotychczasowego salda, zleceń płatniczych i pełnomocnictw, a także do poinformowania pracodawcy, ZUS czy Urzędu Skarbowego o zmianie numeru konta. Cały proces jest darmowy, zajmuje zwykle dosłownie 2-3 dni.
Jak wynika ze statystyk KIR, niemal każda osoba przenosząca rachunek wnosi jednocześnie o zamknięcie poprzedniego konta i przeniesienie salda, o migrację zleceń stałych poprosiła w minionym kwartale tylko mniej niż co dziesiąta osoba.
Tylko wycinek rynku
Można jednak przypuszczać, że nawet jeśli ktoś obrazi się na swój bank (na przykład z powodu rosnących opłat), to przenosiny do konkurencji poprzez system OGNIVO nie będą koniecznie jego pierwszym wyborem.
- W tej chwili w systemie Krajowej Izby Rozliczeniowej widzimy pewien wycinek całego rynku – tłumaczy Anna Olszewska z KIR. Niestety, żadne badania w Polsce nie pokazują pełnych liczb, statystyki pokazywane przez KIR statystyki są jedynymi dostępnymi danymi w tym zakresie.
Można się tylko domyślać, że ten wycinek, o którym mówi przedstawicielka KIR, nie jest bardzo duży. Samo przez się mówi porównanie liczby 41 tys. kont osobistych przeniesionych w 2016 r. przez system OGNIVO z liczbą 1,3 mln rachunków, których ogółem, wg raportu portalu PRNews.pl, przybyło w systemie bankowym w ostatnim roku (dokładnie od października 2015 r. do końca września 2016 r.). Zresztą warto zaznaczyć, że nie wszystkie banki umożliwiają w ogóle przenosiny poprzez system OGNIVO. Jak informuje Anna Olszewska, z tego modułu korzysta kilkadziesiąt banków komercyjnych (ok. 70 proc., w tym największe w Polsce).
Inna sprawa, że korzystając z OGNIVO nie przeniesiemy np. historii poprzedniego rachunku. Poza tym numer "starego" konta może być podany jako ten, na który mają wrócić pieniądze z lokat. Często jesteśmy związani z danych bankiem np. kredytem, o nowym numerze konta trzeba by poinformować wielu znajomych, a nowy numer karty znów wprowadzić w wielu usługach (typu SkyCash). System OGNIVO jest więc pomocny, ale tylko na pewnym podstawowym poziomie.
Jeden bank motorem
A na koniec ciekawostka - system KIR jest mocno napędzany przez jeden bank, tj. Credit Agricole. Chwalą się tam, że 60 proc. osób zmieniających konto przechodzi właśnie do nich. Powód jest błahy - Credit Agricole wypłaca premie klientom, którzy przenoszą do niego konta właśnie poprzez system KIR-u. Statystyki systemu OGNIVO zwykle idą w górę. gdy bank akurat prowadzi kolejną kampanię reklamową informującą o promocji.
-
Bunt przedsiębiorców rozlał się na całą Polskę. Otwierają hotele i restauracje. "Stanęliśmy pod ścianą"
-
Donald Trump został królem długu. Ale Joe Biden może zostać nawet cesarzem
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują"
-
31, a nie 26 dni urlopu w roku? Rząd rozmawia z przedstawicielami biznesu i związkowcami
-
Kim Dzong Un wysyła sygnał do Bidena: jeśli nie zmienicie stanowiska, odpowiemy konfrontacyjnie
- Nasz Wszechświat jest mniej zatłoczony, niż sądzono. Naukowcy oszacowali liczbę galaktyk
- Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]
- Koronawirus. Godzina policyjna już w 13 państwach UE, we Francji najdłuższa
- Nie żyje Benjamin de Rotschild, miliarder i dziedzic bankowego imperium. Miał 57 lat
- Gerhard Schroeder: "Czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami?" Były kanclerz broni Putina