W 2016 r. Polacy znów pobili rekord w przenoszeniu kont bankowych. Ale jest haczyk

Jak poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, w 2016 r. 40 822 osoby przeniosły w Polsce konto z jednego banku do drugiego. To najwyższy wynik w historii, o ponad 10 proc. wyższy od poprzedniego rekordu - z 2015 r. Wszystko brzmi pięknie, ale są pewne haczyki. Po pierwsze, te liczby to tylko pewien wycinek, i to zapewne niewielki, całego rynku. Po drugie - dane bardzo mocno podbija jeden bank.

Na początku garść liczb. Jak poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, w IV kw. 2016 r. decyzję o zmianie rachunku bankowego, z wykorzystaniem systemu OGNIVO (prowadzonego przez KIR) podjęło 7 571 osób. Choć nie jest to specjalnie wysoka liczba, blisko o połowę niższa od wyników z II czy III kw., to jednak pozwoliła ona w łącznym rozrachunku pobić rekord przenosin rachunków bankowych w całym roku. Tak więc Polacy w 2016 r. skorzystali z systemu udostępnionego przez KIR 40 822 razy, co oznacza wzrost o blisko 4 tys. w stosunku do danych z 2015 r.

.. źródło: KIR

Liczba przeniesionych rachunków bankowych w latach 2010-2015Liczba przeniesionych rachunków bankowych w latach 2010-2015 źródło: ZBP i KIR

W tym momencie należy się jednak wyjaśnienie. Usługa przeniesienia rachunku przez system OGNIVO polega na możliwości upoważnienia banku, w którym otwieramy rachunek, do zamknięcia poprzedniego konta u konkurencji i/lub przeniesienia z niego dotychczasowego salda, zleceń płatniczych i pełnomocnictw, a także do poinformowania pracodawcy, ZUS czy Urzędu Skarbowego o zmianie numeru konta. Cały proces jest darmowy, zajmuje zwykle dosłownie 2-3 dni.

Jak wynika ze statystyk KIR, niemal każda osoba przenosząca rachunek wnosi jednocześnie o zamknięcie poprzedniego konta i przeniesienie salda, o migrację zleceń stałych poprosiła w minionym kwartale tylko mniej niż co dziesiąta osoba.

Tylko wycinek rynku

Można jednak przypuszczać, że nawet jeśli ktoś obrazi się na swój bank (na przykład z powodu rosnących opłat), to przenosiny do konkurencji poprzez system OGNIVO nie będą koniecznie jego pierwszym wyborem.

- W tej chwili w systemie Krajowej Izby Rozliczeniowej widzimy pewien wycinek całego rynku – tłumaczy Anna Olszewska z KIR. Niestety, żadne badania w Polsce nie pokazują pełnych liczb, statystyki pokazywane przez KIR statystyki są jedynymi dostępnymi danymi w tym zakresie.

Można się tylko domyślać, że ten wycinek, o którym mówi przedstawicielka KIR, nie jest bardzo duży. Samo przez się mówi porównanie liczby 41 tys. kont osobistych przeniesionych w 2016 r. przez system OGNIVO z liczbą 1,3 mln rachunków, których ogółem, wg raportu portalu PRNews.pl, przybyło w systemie bankowym w ostatnim roku (dokładnie od października 2015 r. do końca września 2016 r.). Zresztą warto zaznaczyć, że nie wszystkie banki umożliwiają w ogóle przenosiny poprzez system OGNIVO. Jak informuje Anna Olszewska, z tego modułu korzysta kilkadziesiąt banków komercyjnych (ok. 70 proc., w tym największe w Polsce).  

Inna sprawa, że korzystając z OGNIVO nie przeniesiemy np. historii poprzedniego rachunku. Poza tym numer "starego" konta może być podany jako ten, na który mają wrócić pieniądze z lokat. Często jesteśmy związani z danych bankiem np. kredytem, o nowym numerze konta trzeba by poinformować wielu znajomych, a nowy numer karty znów wprowadzić w wielu usługach (typu SkyCash). System OGNIVO jest więc pomocny, ale tylko na pewnym podstawowym poziomie.

Jeden bank motorem

 

A na koniec ciekawostka - system KIR jest mocno napędzany przez jeden bank, tj. Credit Agricole. Chwalą się tam, że 60 proc. osób zmieniających konto przechodzi właśnie do nich. Powód jest błahy - Credit Agricole wypłaca premie klientom, którzy przenoszą do niego konta właśnie poprzez system KIR-u. Statystyki systemu OGNIVO zwykle idą w górę. gdy bank akurat prowadzi kolejną kampanię reklamową informującą o promocji.