Rok 1984 Orwella znowu na liście bestsellerów. Przez Trumpa?

Słynna futurystyczna antyutopia George Orwella Rok 1984, opowiadająca o życiu w państwie totalitarnym, wdrapała się w środę na pierwsze miejsce najlepiej sprzedających się książek w sklepie internetowym Amazon.

W poniedziałek powieść znajdowała się na miejscach pomiędzy piątym a siódmym tego zestawienia,we wtorek rano była na szóstym miejscu - podaje CNN.

Wielki Brat Trump?

Opublikowana po raz pierwszy w 1949 roku powieść angielskiego prozaika opisuje przyszłość społeczeństwa pod rządami autorytarnymi. Jest uważana za jedną z najbardziej znaczących pozycji w literaturze XX wieku. W Oceanii, państwie, w którym osadzona jest akcja Roku 1984, używana jest nowomowa, która ogranicza zakres myślenia obywateli.

Książka koncentruje się na wpływie wszechobecnego nadzoru rządowego i wykorzystywania aparatu propagandy w celu utrzymania władzy najwyższego wodza partii "Wielkiego Brata".

Alternatywne fakty rzecznika prasowego

Powrót popularności Roku 1984 obserwuje się kilka dni po tym, jak rzecznik Białego Domu Sean Spicer oskarżył dziennikarzy o celowe pomniejszanie znaczenia inauguracji prezydenta Donalda Trumpa. Media, jego zdaniem, tak kadrowały obraz, by pokazać, że w zaprzysiężeniu uczestniczyło mniej ludzi, podawały też nieprawdziwe dane na ten temat. Zdaniem Spicera uroczystość "zgromadziła największy tłum, jakiego byliśmy świadkami przy okazji inauguracji".

Jak podaje CNN, dowody statystyczne i fotograficzne mówią o mniejszej frekwencji. Zdjęcia z lotu ptaka wyraźnie pokazują, że w 2009 roku, podczas inauguracji prezydentury Baracka Obamy, pojawiły się większe tłumy.

Bliska doradczyni Donalda Trumpa Kellyanne Conway broniła stwierdzeń Spicera mówiąc, że rzecznik przedstawił "alternatywne fakty".

Jak zauważa CNN, sformułowanie to przypomina działania orwellowskiego Ministerstwa Prawdy, które fałszowało wszystkie dowody świadczące o kłamstwach lub pomyłkach partii.

Telewizja dodaje jednak, że świetna sprzedaż książki w ostatnich dniach nie musi być efektem inauguracji Trumpa i słów jego współpracowników. Rok 1984 jest lekturą obowiązkową w większości amerykańskich szkół.

Kolejny powrót powieści Orwella

Nie pierwszy raz powieść Rok 1984 notuje w ostatnich latach skok sprzedaży. Na listy bestsellerów Amazona trafiła także w 2013 roku po tym, gdy Edward Snowden ujawnił absurd amerykańskiego programu wywiadowczego PRISM, inwigilującego uniwersytety, szpitale i firmy prywatne. 

 

Więcej o: