Wskazany przez Trumpa na ambasadora USA przy UE: Euro może upaść w ciągu 12-18 miesięcy

Robert Kędzierski
Ted Malloch, wskazany przez USA na ambasadora przy Unii Europejskiej, udzielił wywiadu BBC. Wieszczy w nim możliwość szybkiego upadku euro. Nie widzi też nic złego w Brexicie.

Prezydent Donald Trump wyznaczył na ambasadora USA przy Unii Europejskiej profesora Teda Mallocha. Polityk zdążył już udzielić wywiadu BBC. Z europejskiego punktu widzenia wiele jego wypowiedzi można uznać za kontrowersyjne. 

Czytaj też: Przedsiębiorcy w strachu. Nie wiadomo co przyniesie Brexit. 

Pełen Brexit i własne porozumienie Wielkiej Brytanii z USA

Malloch stwierdził, że optuje za "pełnym Brexitem" Wielkiej Brytanii. Zdaniem  przyszłego ambasadora umożliwiłoby to "zerwanie z biurokracją Brukseli". Amerykański polityk idzie dalej - twierdzi, że w ciągu 90 dni Wielka Brytania może wypracować własne, "obustronnie korzystne" porozumienie gospodarcze z USA. 

Brytyjski dziennikarz zwrócił Mallochowi uwagę, że według władz UE Wielka Brytania nie ma prawa podejmować żadnych negocjacji dotyczących własnych, niezależnych relacji gospodarczych, dopóki jest w Unii. A pozostanie w niej jeszcze co najmniej dwa lata. Malloch nazwał to absurdem. 

Za zamkniętymi drzwiami będzie się działa cała masa rzeczy. [...] Czy będą to rozmowy oficjalne, czy Unia Europejska będzie w nie zaangażowana? Oczywiście, że nie.

- stwierdził. 

Dodał też, że śmierć porozumienia pomiędzy USA a resztą Unii - TTIP - jest w tej chwili bezspornym faktem. Dopytywany czy jego kraj kiedyś dojdzie do porozumienia handlowego z Unią odparł:

Nie jestem pewien, czy będzie jeszcze Unia Europejska, z którą można by taką umowę podpisać. Być może dojdzie do osobnych negocjacji z różnymi europejskimi krajami. 

Malloch sprecyzował, że przewiduje rozpad Unii w obecnej formie, jej mocne przedefiniowanie. 

Upadek euro możliwy

Przedstawiciel administracji USA jest również sceptyczny wobec przyszłości euro. Spodziewa się, że w ciągu 12-18 miesięcy waluta może upaść. 

Ted Malloch nie jest jeszcze oficjalnym ambasadorem USA przy Unii Europejskiej, jednak agencje podają, że Donald Trump wskazał go na to stanowisko. 

Więcej o: