Allegro - 12 mld zł. Galeria w Krakowie - 1,5 mld zł. Jakie duże firmy sprzedano ostatnio?

Marcin Kaczmarczyk
Pojawił się właśnie raport kancelarii CMS i firmy badawczej EMIS dotyczący fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej. Trzy z 10 największych transakcji ubiegłego roku w regionie jest związanych z firmami działającymi w Polsce.

O rekordowej transakcji przejęcia na polskim rynku w ubiegłym roku mówili wszyscy. W październiku grupa funduszy z Wielkiej Brytanii kupiła od południowoafrykańskiego koncernu Naspers nasz największy serwis aukcyjny – poszedł za 2,96 mld euro (ponad 12 mld zł).

Wielką kwotę pieniędzy wydało też PZU i Polski Fundusz Rozwoju na zakup 32,8 proc. akcji Pekao od włoskiego banku UniCredit – 2,51 mld euro (10,6 mld zł). To była druga transakcja roku w Polsce, jak wynika z raportu „Emerging Europe M&A Outlook 2016/2017” przygotowanego przez kancelarię CMS we współpracy z firmą badawczą EMIS.

Czytaj więcej: Akcje tylko dla krezusów. Większość Polaków nigdy nie kupi akcji LPP.

 Pozostałe liczone już w milionach euro

Inne duże transakcje fuzji lub przejęć przeprowadzone na polskim rynku w ubiegłym roku nie są już tak imponujące, jak te dotyczące Allegro i Pekao. Liczone są już nie w miliardach, ale w milionach euro.

I tak np. na miejscu trzecim zestawienia największych transakcji ubiegłego roku było kupno za 691 mln euro (niecałe 3 mld zł) przez spółkę Liberty Global z Wielkiej Brytanii części kablowego biznesu firmy spółki Multimedia Polska.

Ciekawostką natomiast był zakup Centrum Handlowego Bonarka w Krakowie, jednego z największych w Polsce przez Rockcastle Global Real Estate z Mauritiusu za 361 mln euro (ponad 1,5 mld zł) i sieci sklepów Smyk przez polskich i brytyjskich inwestorów za 236 mln euro (nieco ponad miliard złotych).

Łącznie w Polsce w ubiegłym roku, jak czytamy w raporcie, zawarto 279 dużych transakcji fuzji lub przejęć za łączną kwotę 11,2 mld euro. Pod względem wartości transakcji to najlepszy rok od 2013.

 Rosja bije nas na głowę

Polskie transakcje przejęć i fuzji zawarte w ubiegłym roku wyglądają jednak blado, kiedy zestawimy je z tymi, które zostały zawarte w Rosji. Łączna ich wartość sięgnęła 43,3 mld euro, była więc niemal cztery razy większa niż w Polsce.

Poza tym w Rosji zawarto też w ubiegłym roku największą transakcję przejęcia w naszym regionie. Inwestorzy ze Szwajcarii i Kataru kupili za 10,2 mld euro 19,5 proc. akcji Rosnieftu – wielkiego rosyjskiego koncernu petrochemicznego.

Czytaj więcej: Wielki plan Arabów i Rosji może się nie udać. Tak mówi guru od ropy naftowej.

Co ciekawe jednak, w drugiej największej transakcji przejęcia ubiegłego roku wśród krajów zaliczanych do grona „Emerging Europe” pojawia się już wątek polski - był to bowiem zakup browarów Anheuser-Busch InBev przez Japończyków w Czechach, w Rumunii, na Węgrzech, na Słowacji i w Polsce. Asahi Group Holdings wydał na ten zakup 7,3 mld euro.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (5)
Allegro - 12 mld zł. Galeria w Krakowie - 1,5 mld zł. Jakie firmy sprzedano ostatnio?
Zaloguj się
 • monikaaleksandra

  Oceniono 6 razy 2

  Najdrozej to polski hrabia byznesmen opchnal nid swoja Damę z Lasiczka wraz z całym osprzętem i galeryją. Interes życia.

 • the_old_man_and_the_sea

  0

  A o sprzedaży Kompanii Piwowarskiej Japończykom z Asahi Group Holdings Ltd. w grudniu 2016 cicho sza?

 • straznik_online

  Oceniono 1 raz -1

  Zapraszam do grupy Zjednoczeni Sprzedawcy na FB:
  www.facebook.com/groups/ZjednoczeniSprzedawcy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX