Oddzielne półki dla polskich produktów wysokiej jakości. Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić nowe przepisy

- Być może powinniśmy wrócić do osobnych polskich norm jakości żywności, trochę wyższych niż europejskich - powiedział Bogucki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To jeden z elementów programu wspierającego promocję polskich produktów rolno-spożywczych na rynku krajowym.

Bogucki poinformował posłów, że MRiRW analizuje możliwości prawne uściślenia na polskie potrzeby europejskich przepisów na temat oznaczenia kraju pochodzenia produktów spożywczych w dyskontach. Ministerstwo zastanawia też się nad dalszym używaniem znaku PDŻ - Poznaj Dobrą Żywność.

- Problem polega na tym, że w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich przyjęto kilka znaków jakościowych zamiast jednego, tak jak zrobiły inne państwa. Rozpoznawalność tych oznaczeń jest niewielka, dlatego będziemy prowadzili rozmowy i szukali możliwości, żeby połączyć siły pod jednym znakiem - cytuje wypowiedź ministra PAP.

Aplikacja do wyszukiwania lokalnych producentów żywności

Małe zakłady produkcyjne znane są mieszkańcom okolic, jednak informacje o ich produktach rzadko docierają do szerszego grona odbiorców.

W celu łatwiejszego kojarzenia producentów z konsumentami Agencja Rynku Rolnego w tym roku chce uruchomić aplikację mobilną "Polska Smakuje", która będzie dostępna dla wszystkich systemów operacyjnych działających na smartfonach.

Jej zadaniem będzie zbieranie informacji o produktach regionalnych i gospodarstwach agroturystycznych, ich prezentację oraz zbieranie opinii użytkowników.

Cenimy krajową żywność

Choć obowiązek wystawienia oddzielnych półek może nie spodobać się sklepom, w których każdy metr kwadratowy powierzchni musi odpowiednio na siebie zarobić, to klienci z pomysłu ministerstwa mogą być zadowoleni.

Z badania "Moda na Polskość" przeprowadzonego w pierwszej połowie 2016 roku przez TNS Polska wynika, że dla 89 proc. z nas informacja, że dany produkt został wyprodukowany w kraju, jest zachętą do zakupu.

Większość badanych była zdania, że taki wybór wspiera rodzimą gospodarkę, a poza tym jesteśmy krajem samowystarczalnym. Przynajmniej w kluczowych kategoriach produktów.

O polskich produktach spożywczych mamy tylko dobre zdanie. Jesteśmy przekonani, że są zdrowsze i tańsze.

Więcej o: