Niemieccy ekonomiści ostrzegają. Grozi nam handlowa i ekonomiczna wojna z Ameryką

Marcin Kaczmarczyk
Niemcy coraz bardziej obawiają się nowej polityki Białego Domu. Po piątkowych wypowiedziach przedstawiciela Niemieckiej Izby Przemysłu i Handlu i ministra spraw zagranicznych w weekend zabrali głos znani niemieccy ekonomiści.

Ostra antyglobalistyczna polityka Donalda Trumpa może zagrozić niemieckiemu dobrobytowi – taki jest zdaniem redakcji Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung wynik ankiety, jaką dziennikarze magazynu przeprowadzili wśród kilku uznanych ekonomistów zza Odry.

- Grozi nam handlowa i ekonomiczna wojna z Ameryką. Trzeba to tak drastycznie ująć - powiedział dla niedzielnego wydania liberalno-konserwatywnego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung Marcel Fratzscher, szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW). Jego zdaniem, jeżeli Donald Trump poważnie będzie traktował swoje zapowiedzi, to jego polityka będzie miała negatywny wpływ na dobrobyt na świecie.

Czytaj więcej: Co o nowej polityce Trumpa mówił nowy niemiecki spraw zagranicznych?

To może być horror

Clemens Fuest, prezes cenionego Instytutu Ifo, mówi o tym, że jeżeli ziści się najgorszy scenariusz, to będzie to prawdziwy horror dla Niemiec. Przez nową politykę Białego Domu zagrożonych jest nawet 1,6 miliona miejsc pracy.

To oczywiście przesada – Fuest podał tę liczbę, zakładając, że zlikwidowane byłyby wszystkie miejsca pracy w Niemczech związane z eksportem do USA oraz etaty w amerykańskich spółkach na terenie Republiki Federalnej.

Niemniej Niemcy wyraźnie obawiają się nowej protekcjonistycznej polityki Trumpa. Dennis Snower Szef Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, przypomina, że w okresie międzywojennym doszło do konfliktów handlowych, które spowodowały, że globalna gospodarka upadła „z fatalnymi konsekwencjami politycznymi”. - Żyjemy w czasach, w których liberalny porządek świata jest kwestionowany – podsumowuje Snower.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Zobacz też: "Czas pustego gadania się skończył. Nadchodzi czas działania." - Pierwsze przemówienie prezydenta Trumpa