Gdzie jest ten VAT? Rząd zebrał mniej pieniędzy z tego podatku, niż planował

Piotr Skwirowski
Rząd zaplanował w zeszłorocznym budżecie przeszło 130 mld zł z VAT. We wtorek Ministerstwo Finansów ogłosiło, że budżet dostał z tego podatku 126,6 mld zł. Deficyt budżetu za 2016 to 46,3 mld zł.

Ministerstwo Finansów podało we wtorek szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa w 2016 r. Wynika z nich, że dochody budżetu sięgnęły 314,6 mld zł. To minimalnie więcej od planu zapisanego w ustawie budżetowej (100,3 proc.). Wydatki kasy państwa wyniosły z kolei 360,9 mld zł (97,9 proc. planu). Deficyt budżetu za 2016 zamknął się ostatecznie w kwocie 46,3 mld zł. To 84,6 proc. planu. Niby dobrze. Ale też o 3,7 mld zł więcej niż w 2015 r. Wtedy budżet miał 42,6 mld zł deficytu.

Z VAT nie tak różowo

Mocnym zaskoczeniem są jednak dane o wpływach budżetu z VAT. Ten podatek to najważniejsze źródło dochodów kasy państwa. Zarazem jednak najbardziej narażone na oszustwa i wyłudzenia. Firma doradcza PwC policzyła niedawno, że luka VAT w Polsce, czyli różnica między tym co teoretycznie powinno wpłynąć do budżetu z tego podatku, a tym co faktycznie wpływa na skutek oszustw, wyłudzeń i po prostu pomyłek, spadła z 49 mld zł w 2015 r. do około 45 mld zł w 2016 r. To dlatego rząd wciągnął walkę z nimi na sztandary, upatrując w tym źródło dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie swoich obietnic wyborczych.

Okazuje się jednak, że walka z oszustwami i wyłudzeniami VAT nie idzie tak sprawnie, jak chciał rząd. Pieniędzy z tego podatku w zeszłorocznym budżecie było mniej, niż zapisano w ustawie budżetowej. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów dochody budżetu '2016 z VAT wyniosły 126,6 mld zł. W ustawie budżetowej zaplanowano je na 130,1 mld zł.

To mimo wszystko o 2,8 proc. więcej niż w budżecie za 2015. Na ten wzrost w dużej mierze wpłynęła jednak zapewne wypłata zasiłków z programu 500+. To aż 17,5 mld zł. Kilka miliardów z tej kwoty wróciło do budżetu właśnie w postaci VAT.

Inne podatki w normie

Z danych Ministerstwa Finansów wynika ponadto, że zeszłoroczny budżet dostał więcej pieniędzy z podatku od dochodów osobistych (PIT) i z akcyzy. W sumie było to o około 3 mld zł więcej niż zapisano w ustawie budżetowej. Z kolei wpływy kasy państwa z podatku od dochodów dużych firm (CIT) były na poziomie zbliżonym do planowanego.

Dymisja ministra

W poniedziałek do dymisji podał się odpowiedzialny m.in. za poprawę ściągalności podatków wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński. Jako oficjalny powód dymisji podano względy osobiste.

Zobacz także WIDEO: Mateusz Morawiecki o wizjonerstwie, roli Gandalfa i walce z postkomunizmem na gali "Gazety Polskiej"

Więcej o:
Komentarze (84)
Gdzie jest ten VAT? Rząd zebrał mniej pieniędzy z tego podatku, niż planował
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 49 razy 43

  Gdyby nie okłamywali to winno być : 2015r -- 42,6 - 9 [LTE] =33,6mld deficytu

  2016r -- 46,3 +9 [LTE]= 55,3mld deficytu
  Komu potrzebne to oszustwo – ciemnemu ludowi?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 28 razy 22

  Nie ma co uszczelniać VAT-y jak wszystko i tak wycieknie przez czarnuchów z Waty...

 • seboc

  Oceniono 28 razy 18

  Jakby chcieli VAT uszczelnic, to by uszczelnili.
  To wymaga jednolitej stawki i prostych, czytelnych zasad. Wowczas dzieki niskiemu kosztowi obslugi poboru podatku, moglby byc nizszy.
  Ale - nie byloby potrzeba setek tysiecy urzednikow.

 • dejtrejder

  Oceniono 12 razy 8

  W krajach, gdzie kler nie ma wpływu na politykę państwa tam są nadwyżki budżetowe.

 • dejtrejder

  Oceniono 10 razy 8

  Rydzykowi dali to i kasa pusta. Łby puste to i kasa pusta :)

 • 12jane

  Oceniono 10 razy 6

  pisowska banda szachraji ,do dymisji

 • renata.1965

  Oceniono 8 razy 6

  hahahaha, a ludzie dali się nabrać tym fujarom

 • kapitan2012

  Oceniono 7 razy 5

  postkomunizm to obecny rząd!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX