Ta paczka chipsów zamówi taksówkę, kiedy jesteś pijany. Wykryje alkohol w organizmie

Amerykańska marka Tostitos wypuściła limitowaną serię przekąsek. Paczka chipsów wykrywa nawet śladowe ilości alkoholu, a niezdolnemu do jazdy kierowcy potrafi zamówić transport.

Chipsy "Party Safe" powstały z myślą o zbliżającym się Super Bowl, finałowym meczu o mistrzostwo w futbolu amerykańskim NFL. W 2015 roku w wypadkach samochodowych, spowodowanych przez pijanych kierowców po finale Super Bowl, zginęło aż 45 osób.

Czerwona kierownica – nie jedź

Zaprojektowana przez agencję kreatywną Goodby Silverstein & Partners paczka zawiera sensor, który podłączony jest do mikrokontrolera wykrywającego alkohol w wydychanym powietrzu. W takim przypadku na opakowaniu pojawiają się czerwona kierownica i komunikat „Nie prowadź po alkoholu”. Paczka nie informuje o zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Wyświetlony zostanie także specjalny kod, który 5 lutego da 10 dolarów zniżki na kurs Uberem. Dzięki wbudowanej technologii NFC, smartfon po przyłożeniu do opakowania, sam zamówi taksówkę. Przedstawiciele Tostitos liczą, że dzięki nowym chipsom 25 tys. pijanych kierowców nie wyjedzie po Super Bowl na ulice.

- Jesteśmy dumni z pierwszej na świecie paczki chipsów z wbudowanym czipem, która pozwoli klientom bezpiecznie wrócić do swoich domów. Chcemy, by w tym roku przyjacielem, po którego zadzwonicie z prośbą o transport, były chrupki Tostitos - powiedział Roger Baran, dyrektor kreatywny Goodby Silverstein & Partners.

- Dobra zabawa i bezpieczeństwo idą w parze – zauważa Delanie Walker, gracz futbolu amerykańskiego i wolontariusz, którego ciotka i wuj zostali zabici przez pijanego kierowcę po Super Bowl w 2013 roku. - Dzięki Tostitos i Uber łatwiej niż kiedykolwiek o bezpieczny wybór,  jeśli planujesz picie alkoholu.

Więcej o: