Ponad 40 mln zł kary dla Polkomtela i Cyfrowego Polsatu za te reklamy. Będą też musieli przez 30 dni kajać się w telewizji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył milionowe kary finansowe na Polkomtel i Cyfrowy Polsat za wprowadzanie w błąd w kampaniach reklamowych oferty smartDOM i Power LTE. Polkomtel ma zapłacić 30,7 mln zł, a Cyfrowy Polsat 9,7 mln zł. Ponadto spółki przez 30 dni będą musiały emitować w telewizji ogłoszenia o wprowadzeniu w błąd klientów. Decyzja UOKiK nie jest prawomocna.

Sprawa dotyczy kampanii reklamowych ofert smartDOM i Power LTE w 2014 r. Pakiet usług obu spółek był najpierw reklamowany hasłem „Power LTE - Internet LTE bez limitu danych”, a następnie informacją, że można ów pakiet otrzymać wraz ze smartfonem, tabletem i telewizorem za 61 zł miesięcznie.

UOKiK, reagując na skargi klientów, wszczął postępowanie w sprawie tych reklam. Okazało się, że faktycznie warunki usług zdecydowanie odbiegają od przekazów marketingowych. „Rzeczywiste warunki promocji Power LTE ograniczały zarówno wielkość transferu (pakiety danych), jak i prędkość transmisji danych po wykorzystaniu pakietu, nawet do 32 kb/s. Konsument nie mógł też kupić pakietu usług telekomunikacyjnych ze smartfonem, tabletem i telewizorem za cenę 61 zł miesięcznie. W rzeczywistości oferta obejmowała tylko cenę za świadczoną usługę, a za sprzęt trzeba było zapłacić dodatkowo” – czytamy w informacji Urzędu.

.. źródło: UOKiK

 

.. źródło: UOKiK

- Praktyki obu spółek mogły spowodować straty finansowe u tych konsumentów, którzy zdecydowali się zawrzeć umowę w ramach promocji smartDOM i Power LTE. Oczywiście, reklama może przybierać różne konwencje, m.in. uproszczenia czy żarty. Nie może jednak wprowadzać w błąd co oferty przedsiębiorcy – upomina Marek Niechciał, Prezes UOKiK.

UOKiK nałożył na Polkomtel karę w wysokości 30,7 mln zł, a na Cyfrowy Polsat w wysokości 9,7 mln zł. Urząd nakazał też Polkomtelowi i Cyfrowemu Polsatowi emitowanie przez 30 dni, po 5 razy dziennie w paśmie wieczornym (18:30-22:00), ogłoszeń o wprowadzeniu klientów w błąd. Przynajmniej 50 proc. czasu emisji powinno być realizowane w telewizji Polsat.

To jedna z najbardziej dotkliwych kar nałożonych na spółki telekomunikacyjne.

Decyzje nie są ostateczne, Polkomtel i Cyfrowy Polsat mogą odwołać się do sądu. Zapytaliśmy obie spółki, czy planują podjąć takie kroki. Czekamy na odpowiedzi.

Zobacz także WIDEO: Zrobiłeś zakupy, ale towar okazał się wadliwy? Spokojnie, jesteś kryty... 

Więcej o:
Komentarze (101)
Ponad 40 mln zł kary dla Polkomtela i Cyfrowego Polsatu za te reklamy. Będą też musieli przez 30 dni kajać się w telewizji
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 48 razy 30

  A kiedy kary dla Maliniaka i Brochy za wprowadzenie w błąd milionów Polaków w trakcie kampanii wyborczej?

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 19 razy 17

  Nareszcie kary, ktore spowoduja zmiane praktyk, a nie rechot zarzadu i kontynuowanie nielegalnych praktyk. Czekam teraz na to kiedy ktos odwazy sie nalozyc kary za m.in. klauzule abuzywne w umowach?

 • billyboy1943

  Oceniono 6 razy 6

  Decyzja nieprawomocna!-i tu jest ten przysłowiowy SĘK!! Do dziś pamiętam pana Weisa jak zapytał pania z uokik ILE NAŁOżYLI KAR -47 MILIONÓW -ODPARŁA Z DUMĄ -A ILE KAR WYEGZEKOWANO?-19 ..TYSIECY PLN!!!

 • radek_sziwa

  Oceniono 6 razy 4

  Też mam taki "bez limitu z limitem" od Playa. Po 100GB prędkość spada do 1Mb/s o czym nie było mowy. Nie zasysam filmów, nie streamuje niczego, a mimo to miesięczny pakiet kończy mi się po jakiś 20 dniach, później zgrzytanie zębami. No ale w umowie, punkt 8.4.1.4.5.7 czy kuźwa jakiś tam, jest napisane czcionką 5, że po 100GB prędkość spada. Mogłem czytać a nie ufać pani w salonie, że jak mówię "chcę internet bez limitu" to dostaję dokładnie to czego chcę. Nigdy więcej, złodzieje cholerne.

 • robsonac222

  Oceniono 6 razy 4

  Mam multiroom w polsacie. Na jednym dekoderze wszystko ok ale na drugim na większości kanałów(za które płace) widnieje napis "tego kanału nie ma w twoim abonamencie". W salonach proponują przełożenie kart w dekoderach. Nie pomaga.

 • dannniello

  Oceniono 4 razy 4

  Słuszna decyzja, tyle że nieprawomocna. Uprawomocni się pewnie za kilka lat o ile się nie przedawni albo "zamiecie" w inny sposób.

  Wprawdzie większość reklam wprowadza w błąd, ale te co bezczelnie kłamią powinno się karać. Przede wszystkim reklamy kłamiące odnośnie oprocentowania banków, pisbanków i chwilówek "za darmo". Dziwnym trafem w reklamie nie ma nic o tym że trzeba koniecznie wykupić ubezpieczenie na zieloną trawę, której wielkość jest zmienna w trakcie trwania umowy i de facto zależy od widzimisię banku, bo zawsze może to podpiąć pod jakieś wibory, pkb, hgw, itd.

 • ulanzalasem

  Oceniono 5 razy 3

  PiS/Kaczyński pokazuje Solorzowi gdzie jego miejsca/potrzosa łańcuchem ? :D

 • zocha688

  Oceniono 3 razy 3

  Kiedys mialam internet i TV w CP. Odradzam jak dla mnie najgorsza firma w Polsce

 • nicniemogetusk

  Oceniono 3 razy 3

  Reklamowanie routerow czy pilotow do ich obslugiw POLSACIE wiaze sie z oddaniem na dluzszy czas do sprawdzenia,

  bez zamiennika na ten czas!!!!! A abonament leci...!!!!!!!!!!!
  Nie do wiary.

  Jeszcze raz sprawdze, w innym miejscu, czy to prawda... jesli sie potwierdzi, to mam prosta sprawe w sadzie......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX