"Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" do poprawki. Morawiecki "nie spełnił oczekiwań" Szydło

Robert Kędzierski
Rząd nie przyjął "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - wielkiego planu gospodarczego nakreślonego przez ministra Morawieckiego. Premier Beata Szydło wniosła swoje zastrzeżenia.

Beata Szydło na konferencji prasowej, która odbyła się w środę, poinformowała, że przyjęcie "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" opóźni się - prawdopodobnie o kilka dni. Wielki plan gospodarczy autorstwa ministra i wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jak wyjaśniła pani Premier, " nie spełniła do końca jej oczekiwań",

Nie przyjęliśmy wczoraj tego dokumentu ze względu na to, że pewne poprawki jeszcze będą naniesione. On wymagał jeszcze doprecyzowania. Ja również zgłosiłam kilka zastrzeżeń. Natomiast mogę powiedzieć, że kształt tego dokumentu, który został przedstawiony wczoraj, nie ulegnie zmianie.

- stwierdziła pani premier. Zaznaczyła że potrzeba zmian pojawiła się w wyniku konsultacji pomiędzy resortami i negocjacji społecznych m.in.  z samorządami.

Morawiecki: "Redakcyjne poprawki"

Minister Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że po dyskusji "Strategia" wymaga jedynie paru  "redakcyjnych poprawek", a tylko "w jednym, dwóch miejscach może merytorycznych".

I oczywiście to decyzja Rady Ministrów, ale jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wszystko będzie zatwierdzone jeszcze przed oficjalną rocznicą ogłoszenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tutaj bardzo pozytywnie to wszystko przebiega

- doprecyzował wicepremier.

Co zakłada "Strategia" Morawieckiego 

"Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zakłada m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE, a do 2020 r. ma wynosić 80 proc. średniej. Plan opiera się na pięciu filarach: reindustrializacji i  rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, a także rozwoju społecznym i terytorialnym. 

"Strategia" Zakłada też "zrównoważony i odpowiedzialny rozwój" zarówno wsi jak i mniejszych miast. Ma to zrównoważyć rozdźwięk pomiędzy poziomem rozwoju prowincji i dużych aglomeracji. 

Czytaj też: Morawiecki nie podniesie podatków. 500+ sfinansuje łatając system podatkowy. 

Więcej o: