Po skontrolowaniu zwolnień lekarskich ZUS wstrzymał wypłaty świadczeń na kwotę ponad 200 mln zł

Wstrzymanie lub cofnięcie świadczeń na kwotę 203,8 mln zł - to efekt kontroli zwolnień lekarskich prowadzonej przez ZUS w 2016 r - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rok wcześniej była to kwota o 8 mln zł mniejsza.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie sprawdza, czy orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy zostały wystawione prawidłowo oraz czy osoby przebywające na zwolnieniach naprawdę są chore.

W 2016 r. kontrolerzy sprawdzili 569,5 tys. osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydano 22,2 tys. decyzji o wstrzymaniu wypłaty świadczeń na kwotę ponad 16 mln zł.

Pozostałe wstrzymania bądź zmniejszenia kwot zasiłków wynikały z faktu, że chorym ustało ubezpieczenie.

- Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w całym 2016 r. obniżono wypłaty o 183,4 mln zł dla 209,9 tys. osób - podał w komunikacie rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Dodatkowo ponad 4 mln zł zostały w kasie ZUS, ponieważ pracownicy zbyt późno dostarczyli zwolnienie lekarskie do pracodawcy.

- Obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia płatnikowi składek zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc. wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie to dotknęło w 2016 r. 69,7 tys. osób na łączną kwotę ponad 4,1 mln - zaznaczył w komunikacie Zakład.

Więcej o:
Komentarze (33)
Po skontrolowaniu zwolnień lekarskich ZUS wstrzymał wypłaty świadczeń na kwotę ponad 200 mln zł
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 25 razy 23

  Chorowitą okrutnie p. Hoffman też skontrolowali?
  I panią mgr prezes Trybunału Konstytucyjnego, tzw. sędzię Przybłędzką, też (bo to już istne chodzące nieszczęście zdrowotne)?

 • lipaca

  Oceniono 22 razy 20

  A czy ZUS skontrolowal L-4 Przybledy z TK i pozostalych PiSdzieckich sedziow-symulantow?

 • tomek305ds6

  Oceniono 14 razy 10

  Ciekawe tylko czemu kontrolowani są pracownicy zatrudnienie przez prywatne firmy???? A kontrole zwolnień urzędasów? Policjantów i wojskowych??? Ojciec na zwolnieniu był chyba sprawdzany 100 razy a leniwe śmierdziele z budżetówki siedzą w domach i biorą pieniądze.

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego lekarze ktorzy wydali lewe zwolnienia maja dalej licencje?. Dlaczego system wyplaca ubezpieczenie jak ktos porzuca prace?

 • zbyszek702

  Oceniono 4 razy 4

  A mgr Julię L4 Przyłębską także skontrolowano?

 • acototak

  Oceniono 4 razy 4

  W TK też kontrolowali, czy świętych krówsk nie tykają

 • montagnes44

  Oceniono 3 razy 3

  Sprawdzili pisbolszewikom wysłanym do Trybunału Konstytucyjnego?

 • zyks

  Oceniono 3 razy 3

  Rozumiem, że ZUS weźmie za d... tą panią z Trybunału, czyli panią prezes Przyłębską i jej kolegów. Ma to sens: 1.Nagłośnienie gwarantowane, skutek pedagogiczny i odstraszanie od nadużyć z L4. 2.Pani prezes i koledzy sporo zarabiają, więc ZUS może sporo odzyskać. Jeśli odpuści, narazi się na zarzut uszczuplenia środków publicznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX