Wielka inwestycja PKP PLK na Dworcu Zachodnim. Te wizualizacje robią wrażenie!

Wielki węzeł przesiadkowy i więcej peronów, a wszystko nowocześnie i funkcjonalnie - tak ma wyglądać stacja Warszawa Zachodnia po kompleksowej przebudowie. Ruszy ona w 2019 r., a prace mają się zakończyć pod koniec 2021 r. Koszty inwestycji mogą sięgnąć nawet 400 mln zł. Inwestycja jest niezbędna, bo według szacunków PKP PLK, ruch na stacji do 2030 r. wzrośnie dwukrotnie.

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do kompleksowej przebudowy stacji Warszawa Zachodnia. Modernizacja stacji ruszy w 2019 roku i ma potrwać do ostatniego kwartału 2021 r. W planach inwestycji jest przebudowa istniejących peronów oraz dobudowanie jednego nowego. Renowacja obejmie też np. halę peronową, przejścia podziemne czy windy.

Prace nie ograniczą się jednak wyłącznie do części „kolejowej”. Jak tłumaczy PKP PLK, „Nowa Zachodnia będzie zintegrowanym węzłem przesiadkowym łączącym stację kolejową, przystanki tramwajowe, dworzec autobusów dalekobieżnych, zespoły miejskich przystanków autobusowych, postoje TAXI i parkingi dla samochodów osobowych i rowerów”.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z partnerami szczegółowo przygotowują przebudowę stacji Warszawa Zachodnia. W najbliższym czasie wybierzemy wykonawcę dokumentacji projektowej - mówi Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Gruntowna przebudowa Warszawy Zachodniej podyktowana jest m.in. prognozami ruchu pasażerów na tej stacji. - To przygotowanie do rosnących potrzeb pasażerów w aglomeracji – tłumaczą w PKP PLK.

Dziś w dniu roboczym przez Warszawę Zachodnią przewija się ok. 60 tys. osób. W 2030 r. ta liczba ma być dwukrotnie wyższa. Tym bardziej, że wokół stacji ma wyrosnąć nowe „zagłębie” biurowcowe. - Chcemy, żeby dworzec był centrum nowoczesnej dzielnicy biurowej – żeby powstał drugi Mordor, ale świetnie skomunikowany – mówi Michał Beim, członek zarządu PKP, portalowi transport-publiczny.pl.

Nowa Zachodnia będzie budowana w latach  2019 - 2021. Pełną funkcjonalność uzyska po ukończeniu modernizacji linii średnicowej, na której roboty planowane są do przeprowadzenia w latach 2020 - 2024.

Dokładny koszt inwestycji będzie znany po opracowaniu dokumentacji projektowej i przetargu na prace budowlane. Jak informuje jednak portal transport-publiczny.pl, PKP PLK zabezpieczyło środki w wysokości 400 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (37)
Wielka inwestycja PKP PLK na Dworcu Zachodnim. Te wizualizacje robią wrażenie!
Zaloguj się
 • new.joiner

  Oceniono 19 razy 17

  Wizualizacje PKP warte są tyle samo co slajdy Morawieckiego.

 • elenem

  Oceniono 4 razy 4

  Będzie inwestycja jak pieniądze będa. Termin odległy. Czas pokaże.

 • heresy

  Oceniono 3 razy 3

  Taaaa.... wrażenie, że żyjemy w wiecznym śniegu i pikselozie.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 2 razy 2

  Lubię naszych architektów tworzących projekty na wzór świata Jetsonów.. szkoda, że nie w realu wychodzi z tych projektów kupa

  Czy na prawdę nie można zrobić bardziej realnych wizualizacji?

 • wojto51

  Oceniono 2 razy 2

  Jasne...... Ten (nie) rząd cokolwiek zbuduje. My na granicy Lubelszcyzny i Mazowsza czekamy juz 5 mies. na pozwolenia na budoawę drogi S17 do Wa-wy i nie możemy się doczekać. O czym my mówimy?.....

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 4 razy 2

  Jaka ta Wolska jest pikna na wizualizacjach, a w rzeczywistości przaśna jak ostatnie badziewie. Kolejarstwu się marzy potęga, rozmach, wielkie zagłębie biurwowe i handlowe. A czy jest plan zagospodarowania przestrzennego i czy zakłada budowę takiego monstrum? Nie ma? Korupcja, jakże popularna w Wolsce? Na Zachodzie też tak budują, różnica tylko taka, że tam nowoczesne pociągi jeżdżą z prędkością 180, 240 km/h i więcej, kolej ma nowoczesną infrastrukturę, w tym wspaniale dworce, a dopiero po tym buduje się centra. A u nas...? Szkoda gadać.

 • prawdziwy.tebe

  Oceniono 2 razy 2

  Te "wizualizacje" rzeczywiście robią wrażenie -- totalnej nieczytelności...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX