Tak tanio jeszcze nie było. Z Europy do USA będzie można polecieć za 69 dolarów

Dyrektor Norwegian Air Bjorn Kjos zapowiedział uruchomienie w lipcu najtańszego połączenie lotniczego między Europą a USA w historii. Lot ma kosztować nawet 69 dolarów. Nowy Boeing 737 MAX ma latać między Irlandią a wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych - podaje SeattleTimes.

Amerykański Departament Transportu zezwolił już przewoźnikowi na otwarcie połączenia. Ma on więc wolną drogę do walki cenowej na międzykontynentalnym rynku. Norwegian będzie mógł teraz też formalnie przenieść obsługę tras ze skandynawskich baz do irlandzkiej spółki-córki Norwegian Air International. Pozwoli to m.in. na obniżenie kosztów pracowniczych. Bazy w Sztokholmie, Oslo i Kopenhadze podlegają restrykcyjnemu prawu pracy, a załogi zatrudnione w Irlandii będą mogły pracować na mniej korzystnych warunkach.

Norwegian walczy o zezwolenie na tanie loty już od 2014 r. Amerykańskie linie i związki zawodowe sprzeciwiały się, przekonując, że zgoda ustanowi precedens i zachęci inne linie do latania pod „wygodną banderą” – informuje pasazer.com. Norwegian zaprzeczał oskarżeniom amerykańskich związków i zaznaczył, że na rejsach transatlantyckich zatrudniana będzie załoga z krajów unijnych bądź ze Stanów Zjednoczonych. Obiecał też dodatkowe korzyści dla amerykańskiej gospodarki.

– Spójrzcie, co Southwest i JetBlue zrobiły w Ameryce. Loty powinny być bardzo tanie. I będą tanie – stwierdził  Bjørn Kjos w wywiadzie dla Seattle Times. – Jeśli uda się uruchomić tanie loty, będzie można utworzyć miliony miejsc pracy dzięki turystom odwiedzającym USA.

Choć Kjos szumnie zapowiada rewolucję w transporcie i zamierza wręcz podwoić ruch powietrzny nad Atlantykiem, związki zawodowe nie dają za wygraną.

AFL-CIO, Air Line Pilots Association, Allied Pilots Association, Association of Flight Attendants-CWA i Transportation Trades Department, zrzeszające łącznie 100 tys. amerykańskich pracowników lotnictwa złożyły do Sądu Apelacyjnego USA dla Okręgu Dystryktu Kolumbii apelację o odwołanie pozwolenia.

– Zezwolenie dla Norwegian Air International jest rozczarowującą decyzją i podcina ochronę naszych miejsc pracy – skomentował prezes związku AFL-CIO Richard Trumka.

Więcej o:
Komentarze (72)
Tak tanio jeszcze nie było. Z Europy do USA będzie można polecieć za 69 dolarów
Zaloguj się
 • hr.barry.kent

  Oceniono 32 razy 18

  A związki zawodowe jak zwykle tylko jedną śpiewkę...

  Niech panowie związkowcy wybiorą się na poglądową wycieczkę do Motor City i ogólnie po Michigan. Tak, to wasza zasługa. Nie bądźcie tacy skromni... Roz*ierdalanie to wasze ulubione zajęcie. A jak ktoś jest mądrzejszy, bogatszy, bardziej pracowity czy innowacyjny to buła w mordę. Oto wasze metody.

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 6 razy 6

  69 euro to tylko raz w miesiącu. W pozostałe dni znacznie drożej. Samoloty mają latać tylko z Cork - niby drugie co do wielkości miasto w Irlandii, ale 4 godziny autostradą z Dublina nie jest jakąś zachętą dla wszystkich. Zwłaszcza gdy policzy się koszt paliwa, płatny bagaż (no, można do USA bez bagażu). Czasem można trafić na przyzwoitą promocję tradycyjnych linii i polecieć za 360 euro (bilet w obie strony).

 • normalny-parch

  Oceniono 14 razy 4

  Do tej kochanej ameryki, tych morderców, ludobójców. podłych oszustów lecę tylko wtedy jak muszę zawodowo. I te pie...ne szykany na lotnisku, skan wszystkich palców i źrenicy, fotki ze wszystkich stron, jak kryminalistę. Tak nawet na Kubie nie witali za Fidela... niech ich szlag trafi, z całą amerykańską demokracją!

 • jabadam

  Oceniono 3 razy 3

  Za 69 dolarow to chyba na miotle jak ta strzyga mozna poleciec

 • antykaczysta40

  Oceniono 5 razy 3

  Dziwne, że tylko w jedną stronę. Znowu jakiś mur Trump wybuduje?

 • senny

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze, że tanio. Jak Cię beżowy obrońca amerykańskich granic nie wpuści mimo ważnej wizy, to przynajmniej tanio wrócisz :-)

 • drdr2

  Oceniono 2 razy 2

  No i likwidują inne połączenia, np. Warszawa Okęcie-Londyn Gatwick. Znów trzeba będzie latać dziadowskim wizzairem na dalekie Luton. Norwegian niby tania linia, ale o klasę wyżej niż Wegrzy. Większy bagaż podręczny, więcej miejsca na nogi, wifi, odprawa na lotnisku bez dopłat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX