Ponad 2,3 MILIARDA złotych na nowe tramwaje w Warszawie. "Największa wymiana taboru w historii"

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na 213 nowych tramwajów za ponad 2,3 mld zł brutto. Dostawy mają rozpocząć się w 2019 r. - To jest największa wymiana taboru w historii - mówi wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Choć zamówienie obejmuje 213 tramwajów (wszystkie niskopodłogowe), to na pewno do stolicy trafią 123 pojazdy. Pozostałych 90 tramwajów zapisano w zamówieniu jako opcja. - Gwarantujemy sobie, że jeżeli będziemy chcieli zrezygnować z zakupu 90, to po prostu nie będziemy ich kupować - wyjaśnia Kaznowska.

Pierwsze tramwaje mają przyjechać do Warszawy w drugim lub trzecim kwartale 2019 r. Wszystkie 123 pojazdy z zamówienia podstawowego mają pojawić się w stolicy do kwietniu 2021 r. Ewentualnych 90 tramwajów z opcji miałyby być dostarczone do czerwca 2023 r. Czas na składanie ofert przetargowych mija 27 marca br.

Przetarg ogłoszone nie tylko z myślą o obsłudze obecnych tras, ale także nowych – na Tarchomin, Wilanów czy Gocław.

Zamówienie podstawowe dotyczy 85 tramwajów dwukierunkowych o długości do 33 m oraz 38 pojazdów jednokierunkowych (18 z nich do 33 m, 20 o długości do 24 m). W ramach opcji do Warszawy może trafić po 45 tramwajów o długości do 24 m i o długości do 33 m.

Zamówienie dotyczy także m.in. wyposażenia obsługowego, pakietu naprawczego i eksploatacyjnego czy napraw powypadkowych w okresie gwarancyjnym.

Renata Kaznowska ze stołecznego ratusza informuje ponadto, że na olbrzymie zakupy szykują się także Miejskie Zakłady Autobusowe. - Mamy taki plan, żeby do 2027 r. wymienić cały tabor, jeżeli chodzi o autobusy. Wymienić wszystkie autobusy w naszej miejskiej spółce na niskoemisyjne bądź zeroemisyjne - powiedziała wiceprezydent.