Ekolodzy mają pretensje do OFE. Zbyt mocno wspierają węgiel?

Otwarte Fundusze Emerytalne zbyt mocno inwestują w energetykę węglową - uważają proekologiczne organizacje pozarządowe. Takie rozwiązanie nie służy działaniom na rzecz klimatu, zgodnym z postanowieniami paryskiego porozumienia klimatycznego.

Grupa organizacji pozarządowych, sprzyjająca radykalnym proekologicznym rozwiązaniom, debatowała w piątek na konferencji poświęconej zaangażowaniu otwartych funduszy emerytalnych w paliwa kopalne. W grudniu minął rok od konferencji klimatycznej w Paryżu, gdzie 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące, światowe porozumienie w dziedzinie klimatu.

W opinii organizacji, część OFE zbyt mocno inwestuje w energetykę węglową, co nie służy korzystnym zmianom w klimacie, zgodnym z postanowieniami porozumienia klimatycznego w Paryżu.

Zgodnie z ich informacjami, w spółki węglowe najbardziej zaangażowały się: fundusz emerytalny Pekao, fundusz PZU "Złota Jesień" i Nationale Nederlanden. Część funduszy inwestuje w spółki, które sprzedają węgiel odpowiedzialny za powstawanie smogu. Chodzi m.in. o Jastrzębską Spółkę Węglową, oferującą floty i muły węglowe.

W "smogotwórcze" inwestycje w 2016 roku najbardziej zaangażowały się AXA, Pekao, Nationale Nederlanden oraz PZU "Złota Jesień". Najmniej udziałów w spółkach węglowych mają Allianz, PKO Bankowy, a także Generali.

Jakub Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” zauważył, że otwartym funduszom emerytalnym „powierzamy nasze przyszłe emerytury”, dlatego nie powinny one "obstawiać spadku jakości życia", a taki jego zdaniem będzie skutek inwestowania w spółki węglowe.

- To bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie, choć to fundusze emerytalne, które mają w teorii je zabezpieczać - dodał Jan Zygmuntowski z Fundacji "Instrat". Jego zdaniem, fundusze zaangażowane w spółki węglowe nie robią nic, by to zmienić.
Zygmuntowski podkreślił, że rodzaj aktywów kupowanych przez OFE nie wpływa na ich rentowność, wpływa za to na zdrowie społeczeństwa.

Więcej o:
Komentarze (11)
Ekolodzy mają pretensje do OFE. Zbyt mocno wspierają węgiel?
Zaloguj się
 • mi1975

  Oceniono 7 razy 5

  Co za absurdalny tekst. Fundusze mają zarabiać i tym właśnie się zajmują. Można zmienić prawo i zabronić im takich inwestycji. Tylko kto ma to zrobić? Ta władza, który akurat energetykę węglową lubi?

 • fezuj

  Oceniono 6 razy 4

  Ekolodzy niech demonstrują pod niemieckimi elektrowniami opalanymi węglem brunatnym.

 • mecenas_misiura

  Oceniono 5 razy 1

  Akurat inwestowanie w energetykę węglową zmniejsza smog. A co ma z tym wspólnego porozumienie paryskei to chyba tylko autor wie.

 • batrolan

  Oceniono 5 razy 1

  Ekolodzy oczywiście mają rację. To powinny być inwestycje w technologie OZE, np., badania nad podnoszeniem efektywności wiatraków czy ogniw słonecznych, bo to przyniosłoby gigantyczne korzyści. Cały świat odchodzi od paliw kopalnych, np. Irlandia już zapowiedziała całkowity zakaz publicznego wsparcia dla takich projektów, Norwegia z kolei planuje taki krok. Popyt na wiatraki i panele wkrótce znacznie wzrośnie, więc nasz kraj mógłby na tym nieźle zarabiać.

 • krzysiozboj

  Oceniono 2 razy 0

  W zasadzie do poziomu wiedzy autora pytań nie mam żadnych (jeśli energetyka węglowa odpowiada za smog to już wystarczy), zapytałbym o coś innego - takie bzdety stażyści za friko piszą, czy może ktoś płaci za to?

 • tkslazek

  Oceniono 9 razy -1

  Fundusze prowadząc swój biznes nie konsultują się z ekologami - radosnymi debilami nie znającymi się ani na inwestycjach, ani na ekologii.
  To wygląda na spisek.
  Spisek rozumu przeciwko głupocie :-DDD

 • eldemon

  Oceniono 5 razy -1

  Jak wam ekologom nie podoba się, to w ramach protestu wejdźcie na drzewa, przykujcie się łańcuchami i ogłoście głodówkę!

 • pollako

  Oceniono 3 razy -3

  W POLSCE NIE MA SMOGU...TO BZDURAM !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX