Gangsterzy z "Pruszkowa" znów w akcji. Polska straciła przez nich dziesiątki milionów złotych

Piotr Skwirowski
"Pruszków" kręcił na karuzeli VAT meblami, kawą i napojami Red Bull. Grupa wyłudziła ponad 50 mln zł.

Kiedyś gang z Pruszkowa należał do najgroźniejszych w Polsce. Na koncie miał wymuszenia haraczy, przemyt spirytusu i papierosów, handel i produkcję narkotyków, porwania, a nawet zabójstwa na zlecenie. Grupa została rozbita na początku tego wieku. Większość jej hersztów (ci, którzy przeżyli) trafiła za kratki, także dzięki zeznaniom jednego ze skruszonych gangsterów.

Po kilku latach wyszli na wolność. Nie byli już tak groźni. Okazuje się jednak, że nie porzucili przestępczej działalności. Zmienili jednak jej profil. Popularną gangsterkę zamienili, przynajmniej częściowo, na przestępstwa gospodarcze. Przede wszystkim na karuzelowe wyłudzenia VAT.

Karuzele polegają na przerzucaniu towarów między różnymi firmami utworzonymi w tym celu w różnych krajach. Po drodze wyłudzają VAT. To domena dobrze zorganizowanych grup przestępczych. Często międzynarodowych.

"Pruszków" na karuzeli

Ministerstwo Finansów opisało w środę mechanizm działania grupy, w którą zaangażowani byli członkowie mafii pruszkowskiej. W nielegalny proceder uwikłanych było kilkadziesiąt  firm. Według szacunków resortu finansów ich działania uszczupliły wpływy budżetu z VAT o co najmniej 50 mln zł.

- W toku czynności zrealizowanych równolegle w kilkunastu miejscach na terenie woj. śląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego zatrzymano w połowie 2016 r. kilkanaście osób, w tym organizatorów karuzel podatkowych. Wobec większości z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego - ujawniło w środę Ministerstwo Finansów.

Służby skarbowe i policja zabezpieczyły wówczas dokumentację księgowo-finansową krajowych i zagranicznych firm zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. kawą, napojami Red Bull, meblami. Funkcjonariusze przejęli też komputery, telefony, pieczątki firmowe. Zabezpieczono samochody osobowe i pieniądze na kontach bankowych - o łącznej  wartości ok. 1,3 mln zł.

- Dowody rzeczowe zabezpieczone w trakcie przeszukań zostały wykorzystane w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie oraz w kolejnych kontrolach skarbowych - opisuje Ministerstwo Finansów.

To dzięki nim na przełomie stycznia i lutego szczeciński i warszawski zarząd CBŚP zorganizowały kolejna akcję, w czasie której, przy udziale oddziałów antyterrorystycznych, zatrzymano kolejnych kilkanaście osób, w tym trzech znanych członków grupy pruszkowskiej.

- Zatrzymanym postawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw: oprócz typowo kryminalnych (rozboje, wymuszenia rozbójnicze, pobicia) także udziału lub zakładania i  kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wystawiania i  posługiwania się pustymi fakturami, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - poinformowało Ministerstwo Finansów. - W ramach prowadzonych w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Szczecinie postępowań kontrolnych wydano dotychczas w tej sprawie decyzje wymiarowe na łączną kwotę ponad 50 mln zł - dodało.

Kropla w morzu wyłudzeń VAT

Ten niewątpliwie spektakularny sukces skarbówki i policji, to jednak kropla w morzu wyłudzeń VAT w naszym kraju. Wedle szacunków firmy doradczej PwC luka w VAT, czyli różnica pomiędzy tym co z tego podatku powinno wpłynąć do budżetu państwa, a tym co faktycznie z tego podatku doń wpływa, to blisko 50 mld zł rocznie. Duża część tego uszczerbku, być może nawet przeszło połowa, to pieniądze wyłudzone przez zorganizowane grupy przestępcze w ramach karuzel podatkowych.

Problem z karuzelami to nie tylko polska przypadłość. Wyłudzenia VAT w mniejszym lub większym stopniu pustoszą budżety wszystkich krajów unijnych. Wszystko przez to, że przerzucają się nań pospolici przestępcy, którzy dostrzegli, ze ryzyko i kary związane z przestępstwami podatkowymi, są po prostu znacznie niższe niż na przykład za handel narkotykami.

Polski rząd postawił sobie mocne ograniczenie wyłudzeń VAT za punkt honoru. Niestety walka z oszustami nie idzie tak łatwo jak myślał. Okazuje się, że w zeszłym roku do budżetu udało się ściągnąć mniej pieniędzy z VAT niż rząd sobie założył.

Więcej o:
Komentarze (37)
Gangsterzy z "Pruszkowa" znów w akcji. Polska straciła przez nich dziesiątki milionów złotych
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 14 razy 8

  a po co UE wprowadziła VAT? To był genialny pomysł grupy bandytów z Europy, aby pod pozorem unowocześnienia systemu podatkowego, stworzyć podstawy do olbrzymich, bo liczonych w setkach miliardów euro przekrętach.
  Aby zlikwidować różnego rodzaju karuzele itp. wystarczy tylko jedno. ZLIKWIDOWAĆ VAT. Przecież w większości państw świata nie ma vatu.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 8

  Gangsterzy z "Pruszkowa"? Teraz to już z w Warszawy.

 • jarekdonek

  Oceniono 16 razy 6

  A ile straciła na skutek rządów kundli niemieckich, amerykańskich i watykanskich ? Najczęściej to ci sami ludzie.
  A ile na skutek "prywatyzacji", czyli groszowej wyprzedaży polskiego majątku ?
  A ile na skutek "reprywatyzacji", czyli grabieży Polaków przez grabieżców watykańskich i innych pospolitych złodziei ?
  A kto ustanowił złodziejskie prawa, by to wszystko mogło mieć miejsce ?

 • kertog123

  Oceniono 6 razy 4

  jak to jest qrwa możliwe ? Powiem wam jak. To nie jest możliwe bez współpracy kogoś z urzędu skarbowego . Bo to oni przecież zwracają pieniądze. Jak mi mieli zwrócić kilkaset złotych VAT to było to kontrolowane, musiałem przyjść do urzędu, przynieść dokumenty, dowody itp.

 • klm747

  Oceniono 5 razy 3

  faktycznie wielki sukces - ukradli 50 mln, a odzyskano 1,3 mln...

 • popis.pasozyty

  Oceniono 5 razy 3

  A ile tracimy przez gangsterów z Wiejskiej!!!

 • nino.rota

  Oceniono 2 razy 2

  a rudy piłkarzyk POdpieprzyl z OFE 150 mld...

 • ta.deusz

  Oceniono 2 razy 2

  spadek po pełowiźnie

 • gelbigel

  Oceniono 5 razy 1

  i co wszyscy chętnie brali w tym udział? na pewno byli zastraszani przez mafiosów że jak nie wystawią faktury czy nie oszukaja na remanencie, dziennikarzyna nie wie o czym pisze, wybiela morderce, jeszcze niedawno się zachwycaliście słowikiem i jego muzyczną kolaboracją z głupkiem raperem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX