Popularny środek na kaszel wycofywany z aptek. GIF: "Nie odpowiada wymaganiom specyfikacji"

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wycofuje z obrotu na terenie całego kraju jedną serię pastylek miękkich Mucosolvan. Nie spełniały one wymagań dotyczących charakterystyki leków.

Komunikat GIF dotyczy pastylek miękkich Mucosolvan 15 mg z serii o numerze 2014031, z datą ważności do kwietnia 2017 r. Decyzji został nadany "rygor natychmiastowej wykonalności".

GIF pisze w uzasadnieniu, że 8 lutego otrzymał protokół z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków. Wynika z niego, że badana próbka "nie odpowiada wymaganiom specyfikacji, w zakresie zawartości substancji czynnej". Chodzi o obniżoną zawartość chlorowodorku ambroksolu. To substancja łagodząca kaszel i ułatwiająca odkrztuszanie poprzez zwiększanie ilość śluzu i zmniejszanie jego lepkości.

Mucosolvan stosowany jest w chorobach płuc i oskrzeli, podczas których pojawia się zaburzenie wydzielania śluzu z utrudnieniem jego transportu. Obniżona zawartość środka czynnego można oznaczać, że tabletki z wycofywanej serii są mniej skuteczne. GIF nakazał usunięcie ich z obrotu w aptekach i hurtowniach. Nie wezwał jednak klientów, by zwracali lek tej konkretnej serii do aptek.

Zobacz także WIDEO: W Bydgoszczy działała największa na świecie nielegalna fabryka leków na potencję

Więcej o: