Banknot 500 złotych już w obiegu. Łącznie w Polsce mamy już prawie 200 mld PLN w gotówce

Rafał Hirsch
Dziś do obiegu wchodzą nowe banknoty z nominałem 500 złotych. Jest na nich wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Nie będziemy jednak trafiać na nie często, bo będzie ich niewiele.

Nowy banknot jest najlepiej zabezpieczonym banknotem w Polsce. Ma między innymi tak zwaną nitkę zabezpieczającą. Jej fragmenty są zmienne optycznie. Oznacza to, że płynnie zmieniają kolor z zielonego na niebieski podczas przechylania banknotu. Na nitce jest wzór dwóch przeplatających się wstęg, który sprawia wrażenie ruchomego. Oglądanie nowego banknotu może więc być atrakcją samą w sobie. Jednak okazji do jego oglądania będzie zapewne niewiele.

Zarządzenie prezesa NBP wprowadzające do obrotu nowe banknoty mówi o tym, że będzie ich do 50 milionów sztuk. To bardzo mało. Dla porównania: banknotów stuzłotowych w obiegu jest ponad miliard.

Banknoty w PolsceBanknoty w Polsce dane: NBP

Wartość całej gotówki w obiegu to w tej chwili 187,3 mld PLN (dane NBP na koniec 2016 roku). Z tego aż 183 mld PLN jest w banknotach, a 4,3 mld PLN w monetach.

W obiegu znajduje się aż 16,4 miliardów monet, w tym 6,1 miliarda jednogroszówek. Pięciozłotówek, czyli monet z najwyższym nominałem mamy w obrocie 314 milionów sztuk.

To wszystko to jednak tylko niewielka część wszystkich pieniędzy, które mamy do dyspozycji. Zdecydowana ich większość jest bowiem w formie bezgotówkowej. Pod postacią gotówki krąży po gospodarce 187,3 mld PLN, natomiast w formie depozytów na rachunkach bankowych znajduje się grubo ponad bilion złotych. Do gospodarstw domowych należy 705 mld PLN depozytów, do firm 269 mld PLN, a do innych podmiotów (m.in. instytucje finansowe, samorządy, ZUS) 108 mld PLN

Pieniądz w PolscePieniądz w Polsce dane: NBP

 

Fakt wprowadzenia do obrotu nowych banknotów nie oznacza, że nagle znacząco przybędzie pieniędzy w gospodarce. Cały czas bowiem z obrotu wycofywane są banknoty zużyte. Według danych NBP w 2016 co miesiąc wycofywano z obiegu banknoty o wartości średnio 14,4 mld PLN. Na ich miejsce pojawiają się nowe i tak będzie też tym razem, zmieni się tylko struktura banknotów wchodzących do obiegu. Skoro pojawią się w nim nowe pięćsetzłotowe, to odpowiednio mniej pojawi się nowych banknotów stuzłotowych czy dwustuzłotowych. 

 A o tym ile w ogóle jest gotówki  w obiegu decydujemy my sami. NBP wprowadzając do obrotu nowe pieniądze opiera się na informacjach z banków o tym ile pieniędzy z kas bankowych i bankomatów wyciągają klienci. W związku z tym, że jesteśmy w tym dość przewidywalni (na przykład co roku potrzebujemy więcej papierowej gotówki przed majowym długim weekendem) , NBP może bez problemu przygotowywać tyle banknotów, żeby nigdzie nie było problemu z dostępem do nich.

Zobacz także WIDEO: Kosiniak-Kamysz: "Cyrograf mogę podpisać! Nie zlikwidujemy 500plus"

Więcej o:
Komentarze (103)
Banknot 500 złotych już w obiegu. Łącznie w Polsce mamy już prawie 200 mld PLN w gotówce
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 28 razy 28

  Już raz w życiu byłem milionerem, dzięki drukarniom NBP, nie powiem że żyło się wówczas lepiej...

 • wwrr1

  Oceniono 18 razy 16

  od dzisiaj 2 banknoty i cała emerytura ,oj cienki będzie portfel dobrze że mamy dobrych p/osłów to zadbają o nas

 • soczysty_ziemniak

  Oceniono 14 razy 8

  Ciekawe z jakiego dnia są statystyki z ilością gotówki w obiegu...? Bo patrząc na wjeżdżające do NBPu przynajmniej 2 ciężarówki z drukarni dziennie, mam nieodparte wrażenie, że mogą być nieaktualne.

 • asteroida2

  Oceniono 5 razy 5

  Po co nam banknoty 500 zł? Banki nie potrzebują papierowej gotówki, a zwykli ludzie nie noszą przy sobie takich kwot. Jest natomiast jedno zastosowanie, dla którego tak wysokie nominały są idealne:

  Łapówki.

 • purenonsens

  Oceniono 9 razy 5

  Zaczyna się, tak jak za komuny. Wtedy też, gdy brakowało pieniędzy a chciano przekupić czymś prosty elektorat, ruszyła z produkcją bez opamiętania mennica państwowa. Jednak program 500+ wykończy nasz kraj. To już nie jest życie na kredyt, to już nie jest nawet wariant grecki, to jest wariant katastroficzny. Dewaluacja naszej waluty jest już przesądzona. Radzę zamieniać złotówki na obcą walutę albo złoto!

 • allegropajew

  Oceniono 4 razy 4

  Jan III Sobieski poparł Radziwiłła i ZDRADĘ podczas potopu. Wprawdzie po pół roku przeszedł do obozu królewskiego, ale mleko się rozlało. Podczas potopu Rzeczpospolita ponosła relatywnie większe straty ludnościowe niż podczas II Wojny Światowej. TRZEBA O TYM PAMIĘTAĆ.

  Zmarnowany Wiedeń dupopapieżowlazczym uganianiem się za Turcją. Nieudolne próby odbicia Królewca za pomocą nieistniejącej już wtedy armii szwedzkiej. I chorobliwa miłość do nimfomanki, która po smierci Jana III zrobiła wszystko, by UWIELBIANY przez zwykłą szlachtę Jakub Sobieski (syn), nota bene bardzo już wtedy zdolny dowódca, NIE został wybrany na króla.

  Brawo 500 zł.

  A tymczasem Stefan Batory, to drugi po Kazimierzu WIelkim nasz najwspanialszy władca. Szkoda, że tak krótko żył (nam panował).

  Gościula

 • pingwinxzy

  Oceniono 4 razy 4

  Uważam pomysł za poroniony-już teraz są problemy z banknotem 200 zł

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 4

  A jak zabraknie na emerytury to dodrukujemy dodatkowo 100mln szt banknotow 500PLN lub 50mln po 1000PLN.
  Witaj inflancjo - moze uda sie dotrwac do kolejnych wyborow, tylko musimy pospieszyc sie ze zmiana prawa a nawet konstytucji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX