Zaskakująco mocne ostrzeżenie agencji Fitch. Trump niesie zagrożenie dla globalnej gospodarki

Marcin Kaczmarczyk
Agencja ratingowa Fitch opublikowała raport, w którym ostrzega, że agresywna polityka handlowa i emigracyjna Donalda Trumpa jest zagrożeniem dla świata.

Zdaniem jednej z trzech najważniejszych agencji ratingowych na świecie, administracja Donalda Trumpa stanowi zagrożenie dla światowej gospodarki i jej działania mogą wpłynąć na zmianę ważnych ratingów. – Przewidywalność polityki USA zmalała – czytam w raporcie Fitcha.

Agencja obawia się, że nowa ekipa w Białym Domu może gwałtownie zmienić warunki handlu międzynarodowego, wpłynąć znacząco na transgraniczne przepływy kapitałowe, ograniczyć migrację, co spowoduje wzrost napięcia międzynarodowego, a to z kolei wywoła poważne zmiany na rynkach walutowych lub kapitałowych.

Czytaj więcej: Doradca Trumpa oskarża. Niemcy wyzyskują inne kraje Unii i USA.

Agresywna polityka handlowa i imigracyjna Donalda Trumpa, może – jak ostrzega Fitch – wpłynąć na zmianę ratingu szczególnie tych państw, które utrzymują bliskie relacje handlowe z USA i które Donald Trump już krytykował. Agencja wymienia tutaj Kanadę, Chiny, Niemcy, Japonię i Meksyk. Zaznacza przy tym, że ta lista prawdopodobnie nie jest pełna.

Fitch niepokoi się również możliwością ograniczenia inwestycji realizowanych przez amerykańskie spółki za granicą. To ryzyko dotyczy takich państw jak Kanada, Wielka Brytania, Holandia, Meksyk, Niemcy, Chiny i Brazylia.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o: