Przykre dane z rynku meblarskiego. Firmy są w dobrej kondycji, a i tak nie płacą na czas

Blisko dwie trzecie firm meblarskich w Polsce jest w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji finansowej. Mimo to co szósta duża spółka z tej branży nie płaci swoich zobowiązań na czas - wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej.

Jak wynika z danych BIG Infomonitor i BIK, skala długów firm z branży meblarskiej wobec kontrahentów i banków sięga ponad 150 mln zł. Więcej niż połowa – 78,4 mln zł - to zaległości największych 293 firm. To blisko 16 proc. spółek prawa handlowego działających w Polsce w branży meblarskiej. Ich średnie zaległości wynoszą 267,5 tys. zł. Chodzi o przeterminowane raty kredytów o co najmniej 60 dni oraz zobowiązania wobec kontrahentów na kwotę powyżej 500 zł - uściśla BIG i BIK.

W przypadku mniejszych producentów te statystyki są o niebo lepsze. Spośród firm jednoosobowych lub spółek cywilnych – a takim producentów mebli w Polsce jest ponad 30 tys. - zaległości ma „tylko” 1338, czyli 4,4 proc. Również ich średnie zadłużenie jest znacznie niższe - 53,5 tys. zł.

- Znacznie wyższy odsetek niepłacących na czas dużych firm, potwierdza dominujące na rynku przekonanie, że duży może więcej, a mały może na pieniądze poczekać. To niestety często dla małych podmiotów kończy się sporymi problemami, a w ostateczności upadłością  - mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG Infomonitor.

.. źródło: BIG InfoMonitor

Polska meblową potęgą

Jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, 62 proc. z badanych 5,6 tys. firm meblarskich w Polsce jest w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji gospodarczej. W słabej lub bardzo słabej - ok. 37 proc.

Jak zauważa BIG InfoMonitor, przemysł meblarski mocno „oberwał” podczas kryzysu finansowego, gdy załamanie popytu pociągnęło za sobą m.in. spadek marż, pogorszenie płynności finansowej czy wzrost upadłości firm. Niemniej od 2013 r. spółkom wiedzie się coraz lepiej. - Obecnie dobrze rokują: sięgający około 10 proc. wzrost eksportu, wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz niskie notowania złotego. Zagrożeniem mogą być rosnące koszty pracy, dostęp do surowców a także niewysokie marże - mówi Mariusz Hildebrand z BIG InfoMonitor.

Pod względem wartościowym Polska jest czwartym eksporterem mebli na świecie – za Chinami, Niemcami i Włochami. Jednak biorąc pod uwagę ilość eksportowanych mebli, Polskę wyprzedzają jedynie Chiny. To pokazuje, że branża meblarska w Polsce trwa przy niskiej rentowności produkcji.

80 proc. polskiego eksportu mebli trafia do Niemiec, ponadto meble eksportowane są też m.in. do Wlk. Brytanii, Czech, Francji czy Holandii, a także poza Europę - m.in. do USA, ale też np. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej czy Singapuru.

Czytaj też: Czterdzieści krajów Europy to już za mało. Teraz polski potentat meblarski rusza na podbój Indii

W branży meblarskiej zatrudnionych jest w Polsce ok. 150 tys. osób. Kolejne ok. 90 tys. osób pracuje w powiązanej z producentami mebli, branży drzewnej.

Więcej o: