Drugi kwartał z rzędu wzrost PKB poniżej 3 proc. Ale i tak jest lepiej niż się spodziewano

W IV kwartale 2016 r. polska gospodarka urosła o 2,7 proc. - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 2,5 proc. Ministerstwo Rozwoju spodziewało się wyniku "nieznacznie niższego" niż 2,5 proc.

Polska gospodarka dołek ma za sobą? Jak wynika z szacunku GUS, w IV kwartale 2016 r. PKB Polski wzrósł o 2,7 proc. To wynik lepszy od tego z III kwartału (2,5 proc.), choć gorszy od odczytów z pierwszego półrocza 2016 r. (3 proc. w I kwartale i 3,1 proc. w II kwartale). 

// źródło: GUS

Dane rok do roku wciąż wyglądają słabo, ale za to mamy ogromną pozytywną niespodziankę w ujęciu "kwartał do kwartału". Wyniósł on 1,7 proc. i był najwyższy od blisko 10 lat.

W ujęciu "kwartał do kwartału" GUS porównuje dochód narodowy wypracowany przez nas wszystkich w czwartym kwartale do tego wypracowanego w trzecim kwartale. W ujęciu "rok do roku" dane porównuje się do tych sprzed roku. Dlatego obydwa podejścia dają zupełnie inne wyniki. PKB "kwartał do kwartału" zwykle rośnie o niewielkie ułamki procenta. Skok aż o 1,7 procent zdarza się bardzo rzadko. 

Po opublikowaniu danych GUS, złoty umocnił się wobec euro.

Jak podał w styczniu GUS, w całym 2016 r. polska gospodarka urosła o 2,8 proc., najmniej od 3 lat.

Czytaj też: KE tnie prognozy dla Polski. Gospodarka w tym roku ma urosnąć o 3,2 proc.

Więcej o: