W sklepach w naszej części Europy są gorsze produkty, niż w Niemczech i Austrii. Słowacy właśnie to udowodnili

Słowacja będzie dążyć do poprawy jakości produktów spożywczych sprzedawanych tam przez globalne koncerny. Testy laboratoryjne wykazały bowiem, że na rynki Europy Środkowej i Wschodniej trafiają artykuły gorszej jakości, niż do krajów Europy Zachodniej.

Słowackie organizacje obrony praw konsumentów są zdania, że popularne marki używają gorszej jakości składników i oferują gorszej jakości jedzenie w Europie Środkowej i Wschodniej, niż w Niemczech i Austrii. Organizacje te mają jednak ograniczone pole manewru, ponieważ Unia Europejska wymaga jedynie, by opakowanie zawierało jedynie wykaz wszystkich składników produktu.

Sok pomarańczowy bez pomarańczy

Z pomocą pospieszyło jednak tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa. Chce ono dołączyć do innych krajów i uruchomić lobbing w Unii Europejskiej, by uniemożliwić firmom spożywczym sprzedaż tych samych marek produktów z różnymi składnikami dla "starych" i "nowych" państw członkowskich UE.

- Mamy wspólny rynek i jest nieetyczne, by tworzyć dwie klasy klientów – powiedziała minister rolnictwa Gabriela Matecna.

Dowody? Zarządzane przez nią Ministerstwo Rolnictwa podaje, że połowa z 22 przebadanych produktów kupionych w Bratysławie i leżących niespełna 20 kilometrów dalej dwóch austriackich miastach przygranicznych, miała inny smak, wygląd i skład. Podając te dane resort oparł się na testach laboratoryjnych zrealizowanych przez słowacki Urząd ds. Jakości Żywności.

Przykładowo sok pomarańczowy sprzedawany przez jedną z firm na Słowacji nie zawierał  soku z pomarańczy, w przeciwieństwie do identycznego, sprzedawanego w Austrii. Słowacki miał za to więcej środków konserwujących i stabilizatorów.

Niższe ceny

Korporacje obniżają normy jakościowe, ponieważ, jak tłumaczą, muszą stosować niższe ceny w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

I znajduje to potwierdzenie w badaniach.Te przeprowadzone w Czechach pokazały, że ceny wielu produktów spożywczych są w Czechach i na Słowacji niższe niż w Austrii i Niemczech. Co ciekawe, najtaniej zazwyczaj wypada Polska.

Więcej o: