Potężny spadek zysku Lenovo. Tłumaczenia największego producenta komputerów nie mówią wszystkiego

Marcin Kaczmarczyk
W ostatnim kwartale minionego roku Lenovo zarobiło na czysto tylko 98 mln dol. - to aż o 67 proc. mniej niż rok wcześniej. Firma narzeka na słabość globalnej gospodarki. Problem wydaje się tkwić jednak gdzie indziej.

Wynik w postaci 67 mln dol. zysku netto w czwartym kwartale minionego roku wygląda naprawdę blado, jeżeli przypomnimy, że pod koniec 2015 roku chiński koncern zarobił na czysto aż 300 mln dol. To również wynik dużo gorszy od oczekiwań analityków – oni spodziewali się, że Lenovo pochwali się zyskiem w kwocie niecałych 160 mln dol.

Zmniejszyły się również przychody – o 6 proc., do 12,2 mld dol.

Firma tłumaczy słabe wyniki ogólną anemią globalnej gospodarki. I nawet można by takie wyjaśnienie przyjąć bez zastrzeżeń – pasuje choćby do raportu Gartnera, który twierdzi, że dostawy komputerów PC na świecie w ubiegłym roku spadły o 6,2 proc. – gdyby nie inne liczby z raportu Lenovo.

Czytaj więcej: Świat stanął na głowie. Chiński prezydent broni wolnego handlu.

Lenovo wygrywa z konkurencją

Chińczykom udało się bowiem zwiększyć sprzedaż pecetów w czwartym kwartale minionego roku o 2 proc. – do odbiorców na całym świecie trafiło 15,7 mln komputerów z logo Lenovo. To pierwszy wzrost sprzedaży pecetów chińskiego producenta od siedmiu kwartałów. Wyczyn spory, biorąc pod uwagę, że wzrost tej sprzedaży nastąpił na kurczącym się rynku.

Co ciekawe, dodatkowo wyraźnie wzrosły zamówienia firm. Do nich trafiło w czwartym kwartale aż o 5 proc. więcej komputerów PC niż rok wcześniej.

Trudno więc narzekać na powszechną słabość globalnej gospodarki, kiedy widać, że biznes kupuje coraz więcej sprzętu IT a i zwykli ludzie nie odwrócili się masowo od pecetów. Musi być jeszcze jakiś powód dużego spadku zysku Lenovo.

Za mało komórek w ofercie

Największy na świecie producent komputerów świetnie sobie radzi na najważniejszym dla niego rynku pecetów. Jednak to za mało, by bić rekordy i utrzymać wysokie zyski.

Przełom na rynku szeroko rozumianego sprzętu komputerowego przyniosły smartfony i tablety. Dla znacznej części użytkowników na świecie stały się ważnym, a bywa że i podstawowym narzędzie do cyfrowej komunikacji i pracy. Zastąpiły w znacznym stopniu pecety.

I wielki koncern produkujący sprzęt IT musi być silnie obecny również na rynku smarftonów i tabletów. Tak, jak robi to Apple. Lenovo ma z tym problem.

Czytaj więcej: W wakacje za SMS-a w Bułgarii, zapłacimy już jak w Polsce. Unia uporała się z roamingiem.

W najnowszym raporcie kwartalnym można znaleźć również informację, że sprzedaż komórek ze znaczkiem Lenovo skurczyła się w czwartym kwartale ubiegłego roku aż o 26 proc. Ewidentnie Lenovo nie ma na rynku smartfonów hitu. I to wpływa coraz mocniej na wyniki.

Ponad dwa lata temu, kiedy Lenovo kupowało za niecałe 3 mld dol. dział komórek Motoroli wraz ze znaną marką telefonów, Yang Yuanqing, prezes Lenovo bardzo chwalił transakcję. – Przejęcie marki będącej jedną z ikon na rynku, pakietu innowacyjnych produktów i bardzo utalentowanego zespołu natychmiast uczyni z Lenovo silnego gracza na światowym rynku smartfonów – mówił. Nie udało się. Z samej „marki będącej ikoną” , tak już na marginesie, Chińczycy zrezygnowali ponad rok temu.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”. 

 

Więcej o: