Imponujący skok zatrudnienia w polskich firmach. W miesiąc tyle co przez cały poprzedni rok. Co się stało?

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu br. 5959,7 tys. osób, co jest wynikiem o 4,5 proc. wyższym niż rok temu. Co jednak ważniejsze - jest aż o ponad 160 tys. etatów więcej niż jeszcze w grudniu 2016. Ten skok jest też wynikiem zmian w statystyce i relokacji pracowników z umów zleceń na umowy o pracę.

.. źródło: Spotdata

Jak wynika z danych GUS, tylko w styczniu 2017 r. zatrudnienie w firmach z powyżej 9 pracownikami wzrosło aż o 160,8 etatów. Niemal taki sam wzrost – 173 tys. etatów – zanotowano przez cały poprzedni rok.

Skąd więc taki skok w styczniowych danych? Ekonomiści zgodnie odpowiedź widzą m.in. w corocznej aktualizacji próby przedsiębiorstw badanych przez GUS. - W styczniu GUS tradycyjnie dokonuje zmian w próbie badania przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Na bazie tej próby przez kolejne 11 miesięcy przeprowadzane jest badanie sytuacji w zakresie zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Tym samym zmiany w zakresie zatrudnienia w poszczególnych przedsiębiorstwach w trakcie 2016 r. mają wpływ na dane styczniowe 2017 r., gdyż część przedsiębiorstw (w których zatrudnienie spadło poniżej 10 osób w minionym roku) zostaje wyłączona z nowej próby, zaś część (gdzie odnotowano wzrost zatrudnienia powyżej 9 osób) – włączona do próby. Co ważne wyłączenie / włączenie przedsiębiorstwa z próby badania implikuje obniżenie / podwyższenie zatrudnienia o wartość wszystkich etatów przedsiębiorstwa, a nie tylko o zmiany tego zatrudnienia w trakcie roku – tłumaczy główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa. To nieco utrudnia interpretację danych.

- Przyrost zatrudnienia podany przez GUS to ponad 160 tys. osób, co potwierdza tezę o znacznym wzroście firm zatrudniających powyżej 9 osób i istotnie wpływa na dane – dodaje główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz.

Eksperci zwracają jednak też uwagę na inną możliwą przyczynę. - Pozytywny wpływ na liczbę etatów mogło mieć wprowadzenie z początkiem roku minimalnej płacy godzinowej dla umów zlecenia i samozatrudnionych, co mogło się przełożyć na realokację przez pracodawców części swoich pracowników na etaty – zauważa starszy ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś. Wtórują mu analitycy Raiffeisen Polbanku. „Czynnikiem wspierającym zatrudnienie jest wzrost liczby etatów kosztem tzw. umów śmieciowych” – komentują.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu 4 277,3 zł. Oznacza to, że w ciągu roku wzrosło o 4,3 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem odczytów, czyli grudniem 2016 – spadło o 7,7 proc. (wówczas wynosiło 4635,77 zł).

.. źródło: Spotdata

Eksperci ostrzegają, że przy rosnącej inflacji, pomimo podwyżek płac w 2017 r., realny wzrost wynagrodzeń Polaków będzie niższy niż w 2016 r. - Zakładając, że tempo wzrostu nominalnych wynagrodzeń w tym roku będzie umiarkowane (tj. ok. 5 proc.), inflacja na poziomie ok. 2 proc. spowoduje wyhamowanie dynamiki realnych wynagrodzeń do ok. 3 proc. (4,7 proc. w 2016 r.) – prognozuje główny ekonomista Plus Banku Wiktor Wojciechowski.

Więcej o:
Komentarze (59)
Imponujący skok zatrudnienia w polskich firmach. W miesiąc tyle co przez cały poprzedni rok. Co się stało?
Zaloguj się
 • this.man

  Oceniono 14 razy 6

  Czyli mamy tak naprawdę do czynienia z przyrostem statystycznym a nie rzeczywistym.

 • czarnybialyszary

  Oceniono 7 razy 5

  w końcu mamy kapitalizm z ludzką twarzą.BRAWO KACZKA!

 • misiaszm

  Oceniono 5 razy 5

  Czy my jesteśmy populacją nietoperzy że trzeba nasz "szacować" na podstawie próby? Pobranie danych z ZUS i ilości zatrudnionych to powinno być jedno kliknięcie. A i jeszcze jedno badanie tylko firm zatrudnijacych powyżej 9 osób to jak szacowanie wieku społeczeństwa tylko z próby ludzi mających ponad 90lat.

 • invest_pl

  Oceniono 14 razy 4

  łojoj - taka zła wiadomość. Brakło jednoznacznego stwierdzenia że to pisowski GUS zakłamuje rzeczywistość bo każdy leming wie że PKB spada, państwo się zadłuża na bachory dla polskich rodzin patologicznych.

 • morgenroth

  Oceniono 5 razy 3

  Prezesowi nie starczy na Cayenne'a albo Panamerę - co to za kapitalizm jak nie można Porschaka kupić?

 • momma-sed

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko pensje marne.

 • cracken001

  Oceniono 2 razy 2

  ????/ "Polskie firmy"???? JAJA sobie robicie???? Te firmy sa tak samo "polskie",jak i "polskie obozy koncentracyjne"..typowo [pom polacZkowatemu,kiedy nam "pasi" to firmy zlokalizowane na terenie Polski sa polskimi,ale obozy smierci na tym samym terenie.byly juz nawet nie niemieckie,,,,jakies "nazistowskie" ..jakiegos zagadkowego narodu...cos jak Atlanci

 • dex_pl

  Oceniono 4 razy 2

  Jeżeli w grudniu lub styczniu następuje znaczny spadek / wzrost dowolnego wskaźnika gospodarczego - to ZAWSZE oznacza to, że zmieniły się jakieś przepisy. Jeszcze nie spotkałem się ze zmianą wynikającą z rynku.

 • literyicyfry123

  Oceniono 9 razy 1

  Dobra zmiana.
  Bardzo dobra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX