Ogromna drożyzna na Litwie po wprowadzeniu euro. Ludzie bojkotują centra handlowe

Na Litwie trwa bojkot centrów handlowych. Powodem są wysokie ceny artykułów spożywczych, niektóre z nich zdrożały w ciągu dwóch lat o 40 proc.

Akcja społeczna na Litwie ma wyrazić niezadowolenie tamtejszych mieszkańców z drogich - ich zdaniem - artykułów spożywczych w centrach handlowych. Jest ona powtórzeniem identycznego protestu z poprzedniego roku.

Zbyt niskie zarobki Litwinów

Organizatorzy protestu zaapelowali do Litwinów, by nie robili zakupów w dużych centrach handlowych, które w tym kraju mają monopol, kontrolują 80 proc. rynku. Artykuły spożywcze warto kupować na targowiskach i w małych sklepach.

Mieszkańcy Litwy mocno odczuli wzrost cen po wprowadzeniu euro w 2015 roku. Według wyliczeń tamtejszego Departamentu Statystyki tylko w zeszłym roku ceny niektórych artykułów spożywczych skoczyły o 40 proc. Dane te przeczą dotychczasowym zapewnieniom polityków i handlowców, którzy twierdzili, że wprowadzenie wspólnej waluty nie wpłynęło na wzrost cen.

Główny ekonomista banku Danske Bank na kraje bałtyckie Rokas Grajauskas jest jednak zdania, że problemem Litwy nie są wysokie ceny, ale niskie wynagrodzenia. Podkreśla, że ceny na Litwie są zbliżone do cen w Europie Zachodniej, tymczasem litewskie pensje to zaledwie około 30 proc. średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej.

Grajauskas wyjaśnia, że Litwa powinna popracować nad wzrostem konkurencyjności gospodarki, bardziej stanowczo walczyć z szarą strefą oraz niwelować nierówności społeczne i ubóstwo, które wyraźnie wzrosły po wprowadzeniu euro.

W opinii ekonomistki i posłanki Auszra Maldeikiene, bojkot centrów handlowych nie będzie miał wielkiego wpływu na rynek, pokazała to akcja z ubiegłego roku.

- Ludzie powinni w bardziej radykalny sposób okazać swoje niezadowolenie i zmusić władzę do podjęcia konkretnych decyzji w celu poprawy sytuacji – wyjaśnia Maldeikiene.

W Polsce dominacja sieci nieco mniejsza

Także w Polsce rynek handlu spożywczego podlega coraz większej dominacji dużych sieci, nie jest ona jednak tak wyraźna jak na Litwie. W ostatnich 6 latach udział 10 największych sieci handlowych wzrósł u nas z 43 proc. do 58 proc. rocznego całkowitego rynku handlu spożywczego, którego wartość sięga 210 mld zł.

 

Więcej o:
Komentarze (244)
Ogromna drożyzna na Litwie po wprowadzeniu euro. Ludzie bojkotują centra handlowe
Zaloguj się
 • horatio_valor

  Oceniono 40 razy 30

  "Główny ekonomista banku Danske Bank na kraje bałtyckie Rokas Grajauskas jest jednak zdania, że problemem Litwy nie są wysokie ceny, ale niskie wynagrodzenia."

  To za dochodzenie do tak odkrywczych wniosków zostaje się głównym ekonomistą dużego banku?

  "Problemem naszej reprezentacji nie jest niecelność strzałów, tylko wielkość bramki przeciwnika."
  "Problemem nie jest moja nieznajomość języka, tylko to, że on używa zbyt wielu słów, których nie rozumiem."
  "Problemem nie jest moja nieaktrakcyjność, tylko zbyt wygórowane oczekiwania estetyczne dziewczyn."

 • perkis1234

  Oceniono 34 razy 26

  cyt. ,,Podkreśla, że ceny na Litwie są zbliżone do cen w Europie Zachodniej, tymczasem litewskie pensje to zaledwie około 30 proc. średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej."

  Sorry gregory, ale równie dobrze to oznacza, że właśnie ceny są za wysokie, skoro wynagrodzenia są niższe, więc firmy mają niższe koszty w porównaniu z tymi na zachodzie (a koszty wynagrodzeń to często ponad 50% ogólnych kosztów operacyjnych firm), więc firmy na Litwie powinny być teoretycznie w stanie oferować produkty taniej i jednocześnie zarobić tyle samo, ale nie.... jak sam pan ekspert z kolonialnego banku przyznaje, ceny są takie jak w europie zachodniej !!!

 • tygrysio_misio

  Oceniono 33 razy 15

  pamiętacie aferę z cukrem?

  U nas byłoby tak samo jak na Litwie... Janusze biznesu zaczęliby podnosić ceny, bo przewalutowanie to okazja żeby zarobić.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 10 razy 10

  Litwini mieszkający bliżej polskiej granicy przyjeżdżają teraz na zakupy głównie do naszych marketów. Na wszelkich bazarach też ich pełno. ;)

 • re_x

  Oceniono 14 razy 10

  a jeszcze niedawno pisaliście ,że po wprowadzeniu euro na Litwie ceny nie wzrosły , a nawet niektóre spadły i Litwini są zadowoleni...więc jak to jest?

 • smiki48

  Oceniono 33 razy 9

  a parę lat temu jak przygotowywano wejście Litwy do strefy euro wszyscy eksperci a także polscy politycy zapewniali, że nie będzie negatywnych skutków. A rzeczywistość jest zupełnie inna. A kto na tym zyskał?

 • savastano

  Oceniono 8 razy 8

  koniecznie trzeba w Polsce wprowadzić euro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX