Rowerowa pętla za 5 mln euro połączy Polskę i Słowację. Będzie można nią przejechać za niespełna 2 lata

Nowa trasa rowerowa powstanie w Dolinie Popradu, między miejscowościami uzdrowiskowymi regionu po obu stronach granicy. Projekt w ponad 80 proc. sfinansuje Unia Europejska.

Transgraniczna trasa rowerowa połączy Krynicę, Muszynę, Piwniczną, Szczawnicę, a dalej po słowackiej stronie Vyzne Ruzbachy, Starą Lubovnię, Lubonianiskie Kupele, Bardejov i Bardejovskie Kupele. Ma mieć długość ponad 230 km, powstanie w części od nowa, a częściowo na już istniejących trasach (m.in. EuroVelo) oraz odcinkach mało uczęszczanych dróg.

Partnerem wiodącym tego projektu jest Związek Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie. Jak podaje Gmina Muszyna, pętla rowerowa będzie przebiegać przez atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo tereny parków narodowych i krajobrazowych, a także w okolicy cennych zabytków i oczywiście pijalni wody mineralnej. Powstanie też aplikacja mobilna, która ułatwi korzystanie z trasy i położnej wzdłuż niej atrakcji. W miejscowości Hniezdne trasa połączy się z inną pętlą, budowaną w ramach projektu "Historyczno-kulturalno-przyrodniczy szlak wokół Tatr".

Budowa nowej pętli rowerowej to pierwszy etap realizacji transgranicznego projektu Polski i Słowacji. Cel to ożywienie gospodarcze regionu – zamiast ze sobą rywalizować, lokalne uzdrowiska chcą stworzyć wspólną ofertę turystyczną. Koszt budowy trasy to prawie 5,19 mln euro, z czego 4,3 mln euro to dofinansowanie UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kilka dni temu wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak przekazał burmistrzowi Gminy Muszyna Janowi Golbie do podpisu umowę o dofinansowanie. Pętla powstanie do końca grudnia 2018 roku. 

Więcej o: