W tym kraju wszyscy mają mieć po 100 g złota. Żeby przestali inwestować w bydło

Szef banku centralnego Kirgistanu ma marzenie - chciałby, żeby każdy Kirgiz miał trochę złota. Jak tłumaczy, chodzi o to, by mieszkańcy kraju lokowali swoje oszczędności w bezpieczniejszych i bardziej płynnych aktywach. Bo teraz, w rejonach wiejskich, przeważnie kupują za nie krowy.

W Kirgistanie mieszka prawie 6 milionów ludzi. Gdyby plan prezesa banku centralnego Tolkunbeka Abdygulova udało się zrealizować w całości, wszyscy oni posiadaliby łącznie 600 ton złota. Prezes wierzy w swój plan, chociaż nie podaje, kiedy ten cel mógłby zostać osiągnięty.

- Złoto może być przechowywane przez długi czas i pomimo zmienności cen na rynkach międzynarodowych, nie traci swojej wartości jako forma lokowania oszczędności - mówi Abdygulov w wywiadzie dla Bloomberga.

Centralny bank Kirgistanu zaczął sprzedawać sztabki złota bezpośrednio obywatelom dwa lata temu. Jak ujawnił Bloombergowi prezes, w tym czasie sprzedano 140 kilogramów. Bank Kirgistanu cały czas zwiększa swoje rezerwy złota, teraz to 10 proc. aktywów, około 4,5 tony.

Nie musi kupować całego złota za granicą. Kirgistan jest producentem tego kruszcu. Roczne wydobycie to około 20 ton. Złoto to ważny towar eksportowy kraju, ale bywa także źródłem jego problemów.

Jak tłumaczy Bank Światowy, gospodarka Kirgistanu jest bardzo podatna na zewnętrzne szoki, między innymi przez zależność od jednej kopalni złota – Kumtor – która generuje ponad 10 proc. PKB. Po wzroście o 3,5 proc. w 2015 roku, w pierwszej połowie 2016 r. PKB Kirgistanu skurczył się o 2,3 proc. To skutek gwałtownego spadku produkcji złota i słabej sytuacji w innych sektorach gospodarki.

Więcej o:
Komentarze (22)
W tym kraju wszyscy mają mieć po 100 g złota. Żeby przestali inwestować w bydło
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 15 razy 9

  Co tam złoto, nie ma to jak dupa wołowa!

 • gravity1287

  Oceniono 8 razy 4

  Złotem się nie najedzą. W dodatku dwie sztabki słota ze sobą nie kopulują, robiąc kolejne, a z 10 sztuk bydła za kilka lat mogą mieć dużo, dużo więcej.. a część z nich i tak zjedzą jako pyszne steki :D

 • i.l

  Oceniono 3 razy 1

  po pierwsze: jak nie będą mieli krów, to czym napalą?
  po drugie: co z tego, że wam wyszły jakieś procenty spadku na waszych durnych wskaźnikach,
  skoro mają się dobrze, a złota przybywa?

 • lech2011

  Oceniono 3 razy 1

  W tym kraju wszyscy mają mieć po 100 g złota. Żeby przestali inwestować w bydło

  A u nas się opłaciło...

 • liczygrosz

  Oceniono 6 razy 0

  W Polsce też wszyscy powinni mieć po 100g złota zamiast samochodów, elektroniki i innych pierdół... zawsze potem łatwiej obywatelowi skonfiskować i spieniężyć to złoto.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 9 razy -1

  I slusznie zloto to zloto u nas w 1989 r spoleczenstwo zainwestowalo w bydlo .............. i teraz to bydlo sie rozplenilo w sejmie i rzadzie.

 • elasp

  Oceniono 7 razy -5

  Gość na fotografii wygląda jak Komorowski po 20 latach rządów PiSu. Czego jednak i sobie, i jemu życzę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX