Ktoś podszywa się pod sieć Agata Meble. Darmowe urządzenie mieszkania to przekręt. Można stracić pieniądze

Robert Kędzierski
Na Facebooku ktoś rozpowszechnia fałszywe informacje o konkursie, którego organizatorem miałaby być sieć Agata Meble. Niestety zamiast darmowych mebli spodziewać się można słonych opłat za SMS-y.

Użytkownicy Facebooka znów są narażeni na utratę pieniędzy. Tym razem za sprawą fałszywego profilu sieci Agata Meble, który informuje o konkursie. Od kilku dni ofiary są informowane, że wystarczy skomentować wpis słowem "meble", by wziąć udział w losowaniu nagrody, którą jest darmowe urządzenie mieszkania.

Czytaj też: Ryanair straszy: lotów do tego europejskiego kraju może już nie być.

Osoby, które zareagują na wpis są nakłaniane do wysyłania wiadomości SMS. Podszywający się pod znaną sieć zachęcają do wysyłania kolejnych płatnych wiadomości.

Użytkownicy Facebooka często spotykają się z fałszywymi profilamiUżytkownicy Facebooka często spotykają się z fałszywymi profilami Fot. Facebook

Niestety strona na Facebooku i konkurs są przekrętem. Nie pierwszym niestety, który dotyka sieć Agata Meble. Firma informowała o podobnych problemach wielokrotnie.  

Ministerstwo rusza na odsiecz

Udział w tego typu konkursach wiąże się zazwyczaj z dużymi opłatami. Wysyłając SMS najczęściej aktywujemy usługę subskrypcji do jakiegoś niezbyt wartościowego serwisu np. z automatycznymi horoskopami. Opłata za nadsyłane wiadomości może być jednak wysoka - kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, zapowiedziała kilka dni temu, że ukróci tego typu przekręty. Konsument będzie znacznie bardziej chroniony - płatne usługi nie będą mogły być aktywowane za pomocą SMS z taką łatwością jak dziś.