Duży bank podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski. Będzie powyżej 3 proc.?

Ekonomiści JP Morgan podwyższyli prognozę dynamiki polskiego PKB w 2017 r. do 3,4 proc. Poprzednio przewidywali 3 proc. Także prognoza wzrostu PKB na 2018 r. poszła w górę - z 3,1 proc. do 3,2 proc.

- NBP spodziewa się w tym roku wzrostu o 3,6 proc. [taki poziom zapisał też rząd w ustawie budżetowej – przyp. autor] i ta prognoza jest według nas coraz bardziej prawdopodobna – piszą analitycy JP Morgan, podwyższając swoją przewidywania co do tempa wzrostu polskiego PKB do 3,4 proc. w 2017 r. (i do 3,2 proc. w 2018 r.).

Warto przypomnieć, że tydzień temu z prognoz na dokładnie takim poziomie (3,4 proc. w 2017 r. i 3,2 proc. w 2018 r.) wycofała się Komisja Europejska. W jej nowej opinii, polskie PKB ma w tym roku wzrosnąć o 3,2 proc., a w przyszłym o 3,1 proc.

Czytaj więcej: KE tnie prognozy dla Polski. Gospodarka w tym roku ma urosnąć o 3,2 proc.

Inflacja nie dojdzie do celu inflacyjnego

Ekonomiści JP Morgan ocenili ponadto, że w 2017 r. inflacja nie dotrze do celu Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc. Przypomnijmy, że styczniowy odczyt inflacji r/r wyniósł 1,8 proc., czyli najwięcej od 4 lat. Dawno też inflacja nie była w „przedziale” tolerowanym przez NBP – czyli plus/minus 1 p.p. od celu inflacyjnego 2,5 proc.

W opinii analityków amerykańskiego banku, tylko dojście inflacji do celu inflacyjnego mogłoby skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp (dziś stawka referencyjna wynosi 1,50 proc.). Zresztą także prezes NBP, Adam Glapiński, utrzymuje, że w tym roku nie ma się co spodziewać zmian stóp procentowych.

- Przekroczenie celu inflacyjnego wydaje się nieosiągalne - oceniają ekonomiści JP Morgan. - Spodziewamy się, że po osiągnięciu szczytu na poziomie 2,2 proc. r/r na przełomie marca i kwietnia, inflacja ustabilizuje się bliżej 2 proc., do czego przyczyni się obniżka taryf na paliwo gazowe. Ze względu na efekty bazowe, inflacja zakończy rok w okolicach dolnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego – dodają. 

Podwyżkę stóp procentowych w Polsce analitycy banku przewidują na połowę 2018 r. - wówczas w ich opinii inflacja trwale przekroczy 1,5 proc. Ekonomiści JP Morgan przewidują łączny wzrost stóp w Polsce o 0,50 p.p.

Czytaj też: Drugi kwartał z rzędu wzrost PKB poniżej 3 proc. Ale i tak jest lepiej niż się spodziewano 

Zobacz także: M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej

Więcej o: