Największy polski producent rowerów przejmuje holenderską spółkę

Polski producent rowerów Kross przejmuje do syndyka holenderską spółkę Multicycle, która w listopadzie znalazła się w stanie upadłości i wstrzymała działalność.

Jak informuje Kross, przejęcie ponad 40-letniej marki oznacza mocne wejście na jeden z najatrakcyjniejszych rynków rowerowych na świecie. Przejęcie idzie w parze w nową strategią Krossa, zakładającą umacnianie swojej pozycji za granicą. Polska spółka liczy na efekty synergii w sprzedaży i dystrybucji rowerów i akcesoriów sportowych. Multicycle ma w swojej ofercie miejskie rowery premium oraz wysokiej klasy rowery elektryczne. Wraz z przejęciem, Multicycle otrzyma też szansę na odzyskanie wiodącej pozycji i rozwoju sprzedaży w Holandii i na rynkach zagranicznych.

Polacy obiecują, że już w najbliższych tygodniach ponownie uruchomią produkcję i sprzedaż Multicycle, do firmy wróciła już część byłych pracowników upadłej spółki. Mimo, iż nowy podmiot prawny nie przejmuje zobowiązań poprzednika, nowy właściciel Multicycle planuje wznowienie serwisu dla dealerów, z którego będą mogli skorzystać także dotychczasowi klienci.

Kross to największy polski producent rowerów - na rynku od 27 lat. Ich łączna produkcja to 300 tys. rowerów rocznie eksportowanych do ponad 40 krajów. Markę rozsławia na całym świecie także Maja Włoszczowska. Zawodniczka Kross Racing Team na rowerze Kross Level B+ zdobyła srebrny medal olimpijski w Rio de Janeiro (ostatnio do zespołu dołączyła zdobywczyni Pucharu Świata XCO MTB z lat 2015 i 2016 Jolanda Neff).

Krossa założył 54-letni dziś Zbigniew Sosnowski. Przasnyszanin zaczynał pracę jako mechanik samochodowy. W 1990 roku założył pierwszy mały sklep rowerowy w Przasnyszu, kupując za wszystkie oszczędności trzydzieści rowerów. Jego biznes nabrał rozpędu po upadku marki Romet, której był jednym z wiodących odbiorców w kujawsko-pomorskim. Wówczas to biznesmen zaczął na krótko importować rowery z Włoch, lecz wkrótce zakupił tam całą linię technologiczną i stał się również producentem – pod markami Grand, Vision, Best. Dziś Sosnowski, prezes Krossa, prowadzi firmę razem z synami.

Zobacz także WIDEO: Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: