Przyjaciel Orbana oskarża USA o chęć obalenia węgierskiego rządu dwa lata temu

Marcin Kaczmarczyk
György Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, zasugerował w środę, że Amerykanie próbowali w latach 2014-2015 obalić rząd w Budapeszcie. Ambasada USA na Węgrzech nazwała te oskarżenia całkowicie niewiarygodnymi.

Matolcsy przemawiał przed komisją budżetową węgierskiego parlamentu. I mówił między innymi o upadku domu maklerskiego Quaestor w 2015 roku i głośnych wtedy na Węgrzech problemach dwóch innych instytucji finansowych prowadzących rachunki maklerskie. Jego zdaniem za całym tym skandalem stały działania obcych służb specjalnych.

- To pasuje do działań prowadzonych w ambasadzie wielkiego członka NATO w Budapeszcie, której celem było obalić rząd i bank centralny Węgier i które zaczęły się jesienią 2014 roku – mówił prezes Narodowego Banku Węgier do członków parlamentarnej komisji.

Do tego obalenia miało dojść jego zdaniem, po wywołaniu paniki bankowej.

Matolcsy nie podał nazwy kraju, który jego zdaniem chciał obalić rząd – mówił tylko o „wielkim członku NATO”. Węgierskie media jednak natychmiast połączyły ten opis z USA.

Czytaj więcej: Kierowany przez Matolcsy’ego bank centralny wypłacał miliony fundacjom polityków powiązanych z Fideszem.

Ambasada komentuje

W czwartek wypowiedź szefa węgierskiego banku centralnego i bliskiego zaufanego Orbana, skomentowała amerykańska ambasada.

- Oskarżenia Pana Matolcsy’ego są całkowicie niewiarygodnie – mówił dla dziennika Nepszava Richard Damstra, attaché prasowy amerykańskiej ambasady w Budapeszcie. – Węgry i Stany Zjednoczone są partnerami i sojusznika w NATO. USA nie próbowały obalić węgierskiego rządu w 2014 roku ani w innym czasie i uważają, że jest nie do przyjęcia myśl, żeby jakikolwiek innych członek NATO tego próbował.

Spięcie pomiędzy Węgrami a USA nie jest jedynym do jakiego doszło za czasów rządów Orbana. W 2014 roku np. Amerykanie zakazali wjazdu do USA sześciu węgierskim politykom oskarżanym o korupcję. Te działania były wtedy odbierane, jako próba nacisku na rząd na Węgrzech, by nie odchodził od polityki zagrażającej wartościom demokratycznym.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (47)
Przyjaciel Orbana oskarża USA o chęć obalenia węgierskiego rządu dwa lata temu
Zaloguj się
 • leonleonidas

  Oceniono 13 razy 5

  To sa tylko czcze oskarzenia.
  USA zyczy wszystkim jak najlepiej: wprowadzaja demokracje i wolnosc za wszelka cene (zwlaszcza cene zycia tych ktorych obdarzaja walorami american way of life).

 • takorzeczezara

  Oceniono 10 razy 4

  No, jak on mógł. Przecież Stejtowiety nie obalaja żadnych rządów i nie napadają na żadne kraje. Oni zwsze chcą tylko wolności i demokracji. N
  N.p. w Iraku kosztowały one ("wolność" i "demokracja") już ponad 1 mln ofiar.
  Jak ten Węgier śmiał ?!

 • aja_88

  Oceniono 10 razy 4

  próbowały

 • bratjolki

  Oceniono 3 razy 3

  Rozwiniecie pojecia terminu "Wartosciom demokratycznym" przez kogos z USA mogłoby nam w koncu objasnic dlaczego nie przeszkadza im niedemokratyczny pajac(owa) z Berlina czy Islamski terrorysta z Turcji

 • Alejaja Izbak

  Oceniono 7 razy 3

  BUAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHA!

  USA oskarżają wysokich urzędników na Węgrzech o korupcję. Orban: To tylko świstek papieru

  jagor, PAP 14.11.2014 19:27

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16971281,USA_oskarzaja_wysokich_urzednikow_na_Wegrzech_o_korupcje_.html

  Taka prawda - skoro obamUSy oskarzaly jakis maly kraj w centralnej europie to czemu nie oskarzyly komunistycznyh hin ?

  BUAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHA!

 • leonleonidas

  Oceniono 5 razy 3

  Nawet jesli to robili to robili w dobrze pojetym amerykanskim interesie.
  Ile razy trzeba powtarzac ze co dobre dla USA to dobre dla USA.
  Kto nie jest z nami dla tego bombka.

 • ryanmdusa

  Oceniono 2 razy 2

  To Wegrzy tez pija denaturat powodujacy uszkodzenie mozgu?

 • mikkeyski

  Oceniono 2 razy 2

  Matolski...?
  Przynajmniej wiadomo kto zacz

 • badziewiak66

  Oceniono 6 razy 2

  To nie byli Amerykanie tylko dużurny wróg wszelkiej demokracji Putin ! Putin za wszystko odpowiada, wystarczy włączyć jakąklwiek stację telewizyjną w USA by dowiedzieć sie prawdy. Tak jest z resztą od rewolucji październikowej w Rosji, to od tego momentu miliony z budżetów Europy Zachodniej i USA zaczęły wypływać by ratować świat przed straszną ZSSR, a teraz Rosją. Strach pomyśleć co by sie działo z gospodarkami zachodu gdyby nie Putin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX