Przyjaciel Orbana oskarża USA o chęć obalenia węgierskiego rządu dwa lata temu

Marcin Kaczmarczyk
György Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, zasugerował w środę, że Amerykanie próbowali w latach 2014-2015 obalić rząd w Budapeszcie. Ambasada USA na Węgrzech nazwała te oskarżenia całkowicie niewiarygodnymi.

Matolcsy przemawiał przed komisją budżetową węgierskiego parlamentu. I mówił między innymi o upadku domu maklerskiego Quaestor w 2015 roku i głośnych wtedy na Węgrzech problemach dwóch innych instytucji finansowych prowadzących rachunki maklerskie. Jego zdaniem za całym tym skandalem stały działania obcych służb specjalnych.

- To pasuje do działań prowadzonych w ambasadzie wielkiego członka NATO w Budapeszcie, której celem było obalić rząd i bank centralny Węgier i które zaczęły się jesienią 2014 roku – mówił prezes Narodowego Banku Węgier do członków parlamentarnej komisji.

Do tego obalenia miało dojść jego zdaniem, po wywołaniu paniki bankowej.

Matolcsy nie podał nazwy kraju, który jego zdaniem chciał obalić rząd – mówił tylko o „wielkim członku NATO”. Węgierskie media jednak natychmiast połączyły ten opis z USA.

Czytaj więcej: Kierowany przez Matolcsy’ego bank centralny wypłacał miliony fundacjom polityków powiązanych z Fideszem.

Ambasada komentuje

W czwartek wypowiedź szefa węgierskiego banku centralnego i bliskiego zaufanego Orbana, skomentowała amerykańska ambasada.

- Oskarżenia Pana Matolcsy’ego są całkowicie niewiarygodnie – mówił dla dziennika Nepszava Richard Damstra, attaché prasowy amerykańskiej ambasady w Budapeszcie. – Węgry i Stany Zjednoczone są partnerami i sojusznika w NATO. USA nie próbowały obalić węgierskiego rządu w 2014 roku ani w innym czasie i uważają, że jest nie do przyjęcia myśl, żeby jakikolwiek innych członek NATO tego próbował.

Spięcie pomiędzy Węgrami a USA nie jest jedynym do jakiego doszło za czasów rządów Orbana. W 2014 roku np. Amerykanie zakazali wjazdu do USA sześciu węgierskim politykom oskarżanym o korupcję. Te działania były wtedy odbierane, jako próba nacisku na rząd na Węgrzech, by nie odchodził od polityki zagrażającej wartościom demokratycznym.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o: