Masz banknot 500 zł? Możesz na nim dobrze zarobić

Ile trzeba zapłacić, żeby otrzymać banknot 500 zł? Odpowiedź nie jest oczywista. W internecie kwitnie handel nominałem wprowadzonym do obiegu 10 lutego, ceny sięgają 750 zł. To pokazuje bardzo ciekawą konkluzję - nowy nominał można traktować nie tylko jako środek pieniężny, ale także jako aktywo inwestycyjne - podobne jak akcje czy wino.

Nowy banknot 500 zł wszedł do obiegu 10 lutego br. Zarządzenie prezesa NBP wprowadzające je do obrotu nowe banknoty zakładało emisję do 50 milionów sztuk. To bardzo mało – jak wynika z danych NBP, drugich „najrzadszych” banknotów – o nominale 20 zł – jest w obiegu dwukrotnie więcej.

Banknoty w PolsceBanknoty w Polsce dane: NBP

Nic dziwnego, że banknoty 500 zł cieszą się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów, 10 lutego w Narodowym Banku Polskim po nowy nominał ustawiały się długie kolejki. Teraz niektóre z banknotów trafiają na aukcje internetowe. Oferty opiewają zwykle na ok. 535-570 zł, choć zdarzają się i takie na 750 zł. 

Oferta sprzedaży banknotu 500 złOferta sprzedaży banknotu 500 zł źródło: allegro.pl

 

Oferta sprzedaży banknotu 500 złOferta sprzedaży banknotu 500 zł źródło: allegro.pl

 

Oferta sprzedaży banknotu 500 złOferta sprzedaży banknotu 500 zł źródło: olx.pl

Jeśli jesteście więc w posiadaniu nowego banknotu o nominale 500 zł, może się okazać, że ktoś będzie chętny zapłacić za niego sporo więcej.

Banknot o nominale 500 zł został wprowadzony do obiegu mimo dezaprobaty ze strony Ministerstwa Rozwoju. Resort tłumaczył m.in., że wysokie nominały są najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych. Poza tym ministerstwo chciałoby stawiać na rozwój transakcji bezgotówkowych, a emisja banknotu 500 zł stoi w sprzeczności z tymi działaniami.

Więcej o: