Kukiz'15 chce zniesienia akcyzy na samochody. Jest projekt ustawy. Ale ta propozycja nie idzie w parze z planami PiS

Posłowie Kukiz'15 złożyli w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację akcyzę na samochody osobowe. Tymczasem w Sejmie trwają już prace na zmianami, które w niektórych przypadkach mogą nawet podnieść obłożenie podatkiem.

Jak komentuje Stanisław Tyszka z Kukiz’15, Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, który stosuje akcyzę na samochody. Jak dodaje, nasz kraj czyni to z własnej woli, gdyż unijne regulacje nie nakładają takiego obowiązku.

Tyszka dodaje, że Polacy są obciążani podatkiem akcyzowym dwukrotnie - raz w momencie nabycia samochodu, a potem na etapie jego użytkowania (chodzi o akcyzę na paliwo).

Z kolei poseł Jakub Kulesza argumentuje, że akcyza na samochody ma wyłącznie charakter fiskalny - nie ma innego celu poza zapewnienie wpływów budżetowych „kosztem obywateli”.  

Posłowie Kukiz’15 zauważają też, że Polacy w celu uniknięcia akcyzy rejestrują samochody w innych krajach. Argumentują więc, że akcyzę można by zlikwidować. W ich opinii to zachęciłoby Polaków do wymiany aut na nowsze – a co za tym idzie bezpieczniejsze czy emitujące mniej szkodliwych spalin.

Według danych Ministerstwa Finansów, w 2015 roku wpływy z akcyzy do budżetu od nowych i używanych samochodów osobowych wyniosły ok. 1,9 mld zł. 

Trwające prace nad zmianami w akcyzie

Pomysł parlamentarzystów z Kukiz’15 nie idzie jednak w parze z planami rządzących. W grudniu Senat uchwalił nowelizację ustawy o akcyzie od samochodów, zakładającą zwiększenie liczby stawek podatku z obecnych dwóch (3,1 proc. dla samochodów osobowych o pojemności silnika do 2 l i 18,6 proc. dla aut z osobowych z większą pojemnością) do trzydziestu dwóch – siatki ośmiu kategorii pojemności silnika i czterech dotyczących norm toksyczności spalin. Dodatkowo kwota akcyzy byłaby zależna od wieku auta.

Poniżej proponowany wzór na wysokość kwoty akcyzy.

fragment projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy - Prawo o ruchu drogowymfragment projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy - Prawo o ruchu drogowym źródło: projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i ustawy - Prawo o ruchu drogowym

Na zmianach w akcyzie straciliby m.in. kupujący samochody ciężarowe (te nie były dotychczas objęte podatkiem), zyskaliby nabywcy nowych aut, w tym aut elektrycznych.

Projektowana regulacja miałaby przynieść wzrost dochodów z akcyzy na poziomie ok. 300 mln zł.

Sejm jeszcze nie zajął się tą ustawą.

Więcej o: