Ceny mieszkań w stolicy spadają. Metr najtańszy od czterech lat. Reszta kraju nie ma powodów do radości

Robert Kędzierski
W styczniu mieszkania znów potaniały. Szczególnie w Poznaniu i Warszawie, gdzie za metr kwadratowy płaci się najmniej od czterech lat.

Home Broker, pośrednik na rynku nieruchomości należący do Open Finance, którego głównym udziałowcem jest Getin Holding z grupy Leszka Czarneckiego, opublikował właśnie raport dotyczący sytuacji na rynku mieszkaniowym. Wynika z niego, że "styczeń był trzecim z rzędu miesiącem spadków cen mieszkań w największych miastach Polski".

Czytaj też: Tesla jest w stanie lepiej przyspieszać, bo Tesla zaktualizowała oprogramowanie. 

I choć wcześniej mieliśmy kilkumiesięczny wzrost cen, to w pierwszym miesiącu roku stworzony przez obydwie firmy Indeks Cen Transakcyjnych po spadku o 2,2 proc. wrócił do poziomu z wiosny 2016 roku. W ujęciu rocznym ceny są wyższe o 0,88 proc.

Indeks Cen TransakcyjnychIndeks Cen Transakcyjnych homebroker.pl

W Warszawie i Poznaniu wyraźnie taniej

Popularność programu Mieszkanie Dla Młodych sprawiła, że nabywców znalazło wiele tańszych lokali. I to właśnie ten czynnik, a nie obniżanie cen mieszkań, miał wpływ na wynik badań. Dotyczy on jednak wyłącznie Warszawy - spadek wynosi tu  -4 proc. - i Poznania - spadek to -3,8 proc.

Jak piszą autorzy badania, na szczególną "na szczególną uwagę zasługuje sytuacja w stolicy, gdzie aktualna przeciętna stawka (6950 zł za mkw.) jest najniższa od marca 2013 r. (5943 zł za mkw.) i niższa od tej sprzed roku o 4 proc."

Eksperci dodają też, że kolejne miesiące powinny przynieść odbicie.

W innych regionach wzrosty

Analizy dotyczące pozostałych regionów Polski wskazują na coś zupełnie przeciwnego. Ceny mieszkań rosną, w niektórych regionach wyraźnie. W Bydgoszczy, Łodzi i Lublinie są wyższe 8 procent, w Szczecinie 7,5 procent. We Wrocławiu i Zielonej Górze wzrost cen wyniósł ok. 2 procent. Najmniejszy wzrost wartości widać w Krakowie - wyniósł tam 1,1 proc. 

Mieszkań przybywa

W Polsce na rynek trafia coraz więcej mieszkań. W ciągu minionego roku było to ponad 80 tys., co jest rekordem. Styczniowy rekord sprzedaży odzwierciedlają też wyniki banków - Polacy rzucili się na kredyty hipoteczne. 

Więcej o: