Inwestycje nadal w dołku, PKB rośnie dzięki naszym zakupom. Znamy dane GUS za czwarty kwartał 2016

Rafał Hirsch
Pod koniec 2016 inwestycje miały wyjść z dołka, ale nic z tego. Najnowsze dane GUS pokazują, że w polskiej gospodarce zmienia się niewiele. Rośniemy tylko dzięki konsumpcji, a inwestycji jest coraz mniej.

Inwestycje w polskiej gospodarce spadają czwarty kwartał w rzędu. Tym razem o 5,8 procent. To spadek łagodniejszy niż kwartał wcześniej, ale nadal wygląda to słabo.

embed

Końcówka 2016 nie przyniosła jak widać zasadniczej zmiany. Inwestycje (czyli nakłady brutto na środki trwałe) spadają minimalnie wolniej niż w trzecim kwartale, ale jednocześnie to już czwarty kolejny kwartał spadku. 

Nadal fatalnie wygląda sytuacja w powiązanej z inwestycjami budowlance. Spadek w czwartym kwartale to -9,3 procent. Tu też wygląda to lepiej niż trzy miesiące wcześniej, ale także tutaj do wzrostów jest bardzo daleko.

embed

Cała polska gospodarka w czwartym kwartale urosła o 2,7 procent i jest to wynik nieco lepszy niż w trzecim kwartale, kiedy mieliśmy wzrost o 2,5 procent. Ale tę poprawę zawdzięczamy głównie naszym własnym zakupom, czyli konsumpcji. Rośnie ona w rekordowo szybkim tempie – o ponad 4 procent.

Konsumpcja rośnie coraz szybciej dzięki lepszej sytuacji na rynku pracy – coraz więcej osób ma pracę, powoli rosną też wynagrodzenia. Wyraźnie rośnie płaca minimalna. Do tego dokłada się wzrost dochodów rodzin związany z programem 500 plus.

Dodatkowo w czwartym kwartale pomagało gromadzenie przez firmy zapasów, w obawie przed rosnącymi cenami

Zdaniem większości ekonomistów rok 2017 powinien być dla polskiej gospodarki lepszy niż końcówka 2016, a PKB w tym roku powinno rosnąć o ponad 3 procent.

Więcej o:
Komentarze (155)
Inwestycje nadal w dołku, PKB rośnie dzięki naszym zakupom. Znamy dane GUS za czwarty kwartał 2016
Zaloguj się
 • psychiatra_po

  Oceniono 25 razy 9

  Mniej inwestycji w aquaparki, siedziby zusów, ekrany dźwiękochłonne, chodniki donikąd...

 • gucio1882

  Oceniono 10 razy 6

  a ja wczoraj oglądałem TVPis i wiadomości mówiły, że gospodarka ma się super. Takich idiotyzmów, o których tam mówili, już dawno nie słyszałem.

 • aa1000

  Oceniono 6 razy 6

  To się w tym roku zmieni.
  Wójt Pcimia przejął Energę, która niebawem zainwestuje w węgiel, stocznie i drony.
  Inne Misiewicze zainwestują w kosmos ewentualnie w kosmologię [w końcu to niewielka różnica].

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 5 razy 5

  Konsumpcja rośnie, bo ludzie uciekają od lokat pieniężnych np. w nieruchomości, na których gejowy Jarucha już tak łatwo łapy nie położy. Poza tym młodzież przywykła do życia na kredyt, licząc, że spłacą go krasnoludki.

 • Jogi Beru

  Oceniono 7 razy 5

  Ten wyczytany poniżej, pod nickiem "sailor20170605, pomysł o.... "OBJĘCIU DOBRĄ ZMIANĄ" .... Głównego Urzędu Statystycznego, wydaje mi się bardzo rozsądny.... Na poparcie tej tezy... prosty przykład... od kiedy... "DOBRA ZMIANA"... obsadziła "patriotami" Centrum Badania Opinii Społecznej, słupki poparcia dla PiS znacznie wzrosły. Skoro tu metoda się sprawdza to dlaczego nie zastosować jej dla gospodarki.... I SPOKOJNIE PATRZEĆ W ŚWIETLANĄ PRZYSZŁOŚĆ....

 • ksks3

  Oceniono 8 razy 4

  Nakręcanie gospodarki popytem wewnętrznym (500+) to taka jazda "na rezerwie".
  To musi się źle skończyć !

 • corm

  Oceniono 4 razy 2

  GW jak zwykle ostatnio pogrąża się sama. Zamiast najpierw sprawdzić skąd bierze się wzrost PKB w rozwiniętych gospodarkach wieści tylko spadek inwestycji. Szanowna GW, generalnie w krajach rozwiniętych wzrost PKB wiąże się z konsumpcją i eksportem. Inwestycje stanowią zaledwie margines. Może czas już przestać straszyć Polaków pisem. Rozumiem, że spadek finansowania GW przez państwowe spółki dał wam po kieszeni, ale liczę na chociaż minimalny obiektywizm................... kuźwa do kogo ja to piszę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX