Na stacjach Orlen staną wiatraki? Pierwszy już w przyszłym roku

PKN Orlen pracuje nad wyposażeniem swoich stacji paliw w turbiny wiatrowe. Miałyby one produkować energię na potrzeby tych obiektów, tym samym zwiększając ich samowystarczalność. Na pierwszej stacji wiatrak pojawi się już w przyszłym roku.

Instalacja pierwszej turbiny wiatrowej na wybranej stacji paliw została zaplanowana na 2018 r. Jeśli ten pilotaż się powiedzie i konstrukcja okaże się dla koncernu „atrakcyjna biznesowo”, może zostać rozpropagowana na szerszą skalę.

Jak informuje PKN Orlen, turbiny wiatrowe miałyby moc 20-40 kW. „Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok” - tłumaczy spółka w komunikacie prasowym. Poza częściowym pokryciem zapotrzebowania stacji na energię, wiatrak miałby też funkcję „witacza”, masztu reklamowego. Jak zapewnia koncern, turbiny o pionowej osi, a takie mają być instalowane na stacjach, charakteryzują się bardzo cichą pracą, więc ich obecność nie wpłynie na komfort klientów i pracowników.

To nie pierwszy raz, gdy Orlen sięga po alternatywne źródła energii. Na jedenastu stacjach (m.in. w Płocku, Gdańsku, Wrocławiu, Sandomierzu, Krakowie czy Katowicach) działają już pilotażowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 40 kWp. Jak informuje koncern, z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji.

PKN Orlen posiada na terenie Polski największą sieć stacji paliwowych - ponad 1750 obiektów. Koncern jest także, poprzez spółki zależne, obecny w Niemczech, Czechach i na Litwie. Łącznie na rynkach Europy Środkowej, w tym także Polski, Orlen ma ponad 2650 stacji paliw.

Czytaj też: Pierwsze miejsce oczywiste, ale dalej jest kilka niespodzianek. Kto ma najwięcej stacji paliw w Polsce?

Więcej o:
Komentarze (45)
Na stacjach Orlen staną wiatraki? Pierwszy już w przyszłym roku
Zaloguj się
 • red.beast

  Oceniono 8 razy 6

  a co z wypożyczalnią żagli ?

 • alt-stettin

  Oceniono 3 razy 3

  Czy powstające przy stacjach paliw turbiny wiatrowe będą podlegać pod przepisy tzw. "ustawy wiatrakowej", zabraniającej lokalizacji tych obiektów w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości całkowitej (tj. liczonej do łopaty wirnika w najwyższym punkcie) instalacji?

 • trietiakow

  Oceniono 9 razy 3

  pisiaki zadłużyły państwo Polskie na szokujące 94 000 000 000 pln i ciągle rośnie. W 2019 będzie Trybunał Stanu dla zdrajców i płatnych wafli putina.

 • compor

  Oceniono 7 razy 3

  wiatraki na wingiel. Buhahaha tego jeszcze PISiaki nie grały, buhahahaha

 • bugaboo

  Oceniono 2 razy 2

  Przeciez ustawa Pisu zakazuje stawiqnia wiatrakow

 • ldzm

  Oceniono 2 razy 2

  Wiatrak? Piec na węgiel powinni postawić.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 2

  WIatraki? Postawić rowery stacjonarne z podłączonymi generatorami i każdy kierowca pedałuje przez godzinę, żeby zatankować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX