Instalacja pierwszej turbiny wiatrowej na wybranej stacji paliw została zaplanowana na 2018 r. Jeśli ten pilotaż się powiedzie i konstrukcja okaże się dla koncernu „atrakcyjna biznesowo”, może zostać rozpropagowana na szerszą skalę.
Jak informuje PKN Orlen, turbiny wiatrowe miałyby moc 20-40 kW. „Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok” - tłumaczy spółka w komunikacie prasowym. Poza częściowym pokryciem zapotrzebowania stacji na energię, wiatrak miałby też funkcję „witacza”, masztu reklamowego. Jak zapewnia koncern, turbiny o pionowej osi, a takie mają być instalowane na stacjach, charakteryzują się bardzo cichą pracą, więc ich obecność nie wpłynie na komfort klientów i pracowników.
To nie pierwszy raz, gdy Orlen sięga po alternatywne źródła energii. Na jedenastu stacjach (m.in. w Płocku, Gdańsku, Wrocławiu, Sandomierzu, Krakowie czy Katowicach) działają już pilotażowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 40 kWp. Jak informuje koncern, z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji.
PKN Orlen posiada na terenie Polski największą sieć stacji paliwowych - ponad 1750 obiektów. Koncern jest także, poprzez spółki zależne, obecny w Niemczech, Czechach i na Litwie. Łącznie na rynkach Europy Środkowej, w tym także Polski, Orlen ma ponad 2650 stacji paliw.
Czytaj też: Pierwsze miejsce oczywiste, ale dalej jest kilka niespodzianek. Kto ma najwięcej stacji paliw w Polsce?