Urzędy czeka w tym roku zalew wniosków o dowody osobiste. Rząd chce sobie poradzić w ten sposób

Aż o około 8 mln nowych dowodów osobistych będą wnioskowali w tym roku Polacy. To m.in. efekt kulminacji wymiany dowodów książeczkowych na plastikowe 10 lat temu. Ministerstwo Cyfryzacji i MSWiA zachęcają do składania wniosków drogą internetową. To faktycznie jest bardzo proste.

Książeczkowe dowody osobiste trzeba było wymienić na plastikowe do końca 2007 r. (teoretycznie do legitymowania się mogły służyć do końca marca 2008 r., ale już nie m.in. do przekraczania granic). I choć proces wymiany był rozłożony na kilka lat, to oczywiście najwięcej nowych dowodów Polacy wyrobili w 2007 r. A że dokumenty mają 10-letni termin ważności, w tym roku posiadacze dowodów wyrobionych w 2007 r. muszą wymienić je na nowe.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w tym roku termin ważności dowodu osobistego upływa lub już upłynął ponad 5 mln Polaków (w tym ponad 4,4 mln od marca do grudnia br.).

Poniżej liczba dowodów osobistych, których termin ważności upływa w danych miesiącach 2017 r.:

 • Marzec - 324 tys.
 • Kwiecień - 239 tys.
 • Maj - 329 tys.
 • Czerwiec - 356 tys.
 • Lipiec - 401 tys.
 • Sierpień - 534 tys.
 • Wrzesień - 601 tys.
 • Październik - 676 tys.
 • Listopad - 552 tys.
 • Grudzień - 435 tys.

Do tych 5 mln osób z dowodami do wymiany dochodzą jeszcze kolejne ok. 3 mln, które o dowód będą wnioskować np. z powodu zagubienia czy zniszczenia poprzedniego, lub osiągnięcia pełnoletniości. Razem daje to ok. 8 mln wniosków o nowe dowody.

Zrób to przez internet!

Żeby uniknąć paraliżu, MSWiA oraz Ministerstwo Cyfryzacji zachęcają do składania wniosków przez internet, poprzez platformę ePUAP (epuap.gov.pl). Właśnie poinformowano o udostępnieniu nowej, poprawionej wersji elektronicznego wniosku o wydanie lub wymianę dowodu osobistego.

Jak informują resorty, teraz wniosek jest bardziej czytelny i „przyjaźniejszy”. Wyeliminowano też błędy, m.in. nie będzie już możliwe składanie wniosków niekompletnych (np. takich, w których nie wpisano imienia, czy miejsca urodzenia). Poza tym system nie dopuści do wysłania wniosku bez fotografii osoby, a także bez jej podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub potwierdzonego Profilem Zaufanym ePUAP.

Ponadto teraz pierwszym, co widzimy wchodząc na stronę ePUAP, jest olbrzymi baner nawigujący do wniosku o wymianę dowodu. Wcześniej ten wniosek był nieco ukryty w gąszczu innych.

.. źródło: epuap.gov.pl

Po zalogowaniu się do ePUAP i kliknięciu w baner, można przystąpić do wypełniania wniosku.

Fragment wniosku o wydanie dowodu osobistego z ePUAPFragment wniosku o wydanie dowodu osobistego z ePUAP źródło: epuap.gov.pl

Nie wszyscy wiedzą, że Profil Zaufany, który jest niezbędny do złożenia wniosku o wymianę dowodu drogą internetową, można założyć z poziomu bankowości elektronicznej. Taką usługę na razie udostępniają PKO BP (i Inteligo), ING Bank Śląski oraz Bank Millennium. W najbliższym czasie do tego grona mają dołączyć kolejne.

Założenie Profilu Zaufanego z poziomu systemu bankowości internetowej jest bajecznie proste, np. w ING Banku Śląskim po zalogowaniu należy wejść w zakładkę „oferta ING”, dalej „e-Urząd”, „załóż Profil Zaufany”, na ekranach z danymi osobowymi oraz oświadczeniami (np. że dane są aktualne i prawdziwe, albo że zgadzamy się, aby bank udostępnił Ministrowi Cyfryzacji informację, że jesteśmy klientami tego banku) trzeba kliknąć „dalej”, potem jeszcze tylko potwierdzić całą operację kodem autoryzacyjnym - i gotowe. Na maila otrzymamy potwierdzenie utworzenia Profilu Zaufanego.

Logowanie do ePUAP odbywa się w takiej sytuacji poprzez serwis transakcyjny wybranego banku.

.. źródło: epuap.gov.pl

Innymi sposobami na założenie Profilu Zaufanego jest wizyta w urzędzie (m.in. ZUS, Urząd Skarbowy, czasem oddziały banków) lub posiadanie certyfikatu kwalifikowanego.

Warto pamiętać, że pomimo możliwości złożenia wniosku o wymianę o wydanie dowodu osobistego drogą internetową, po odbiór gotowego dowodu trzeba nadal udać się do urzędu osobiście.

 
Więcej o:
Komentarze (104)
Urzędy czeka w tym roku zalew wniosków o dowody osobiste. Rząd chce sobie poradzić w ten sposób
Zaloguj się
 • public_enemy

  Oceniono 14 razy 10

  a przypomnieliście co trzeba zrobić, żeby uzyskać podpis elektroniczny?
  .
  .
  wybrać się osobiście do urzędu
  badum tsss

 • xbozena

  Oceniono 19 razy 7

  Niech rząd mnie w dupe pocałuje,tylko umyjcie ryje

 • oliphant

  Oceniono 6 razy 6

  Czegoś nie rozumiem.
  Efekt kumulacji wynika z tego, że 10 lat temu urzędnicy "dali radę" bez e-pupy i internetu. Co się takiego zmieniło, że cykliczne zjawisko opisujecie jak armagedon?

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 18 razy 4

  Musialbym byc chory,
  zeby podawac administracji moj numer telefonu
  potrzebny do zalogowania na epuap.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 4

  Może należy poczekać, aż nowy rząd zażyczy sobie ponownie umieszczenie miejsca zamieszkania w dowodzie, szczególnie że planuje zmianę tylu nazw ulic skwerów, placów ale głównie dlatego że chciała by lepiej kontrolować społeczeństwo.

 • rikol

  Oceniono 3 razy 3

  We Francji rząd przedłużył ważność nieważnych dowodów osobistych o 10 lat. Natomiast w Polsce ciągle się wymienia, żeby koledzy mogli zarobić, przecież za każdy dowód się płaci.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 5 razy 3

  Od 5 lat posługuję sie nieważnym dowodem. Nikt tego nie sprawdza. A i kredytu nikt na mnie nie weźmie.

 • mara571

  Oceniono 2 razy 2

  zapomnieliscie napisac, ze osoby powyzej 65 roku zycia dowodu wymieniac nie musza. A w ciagu ostatnich dziesieciu lat urodzeni w czasie powojennego wyzu demograficznego swietowali 65 urodziny.

 • lech2011

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd ma plan. Rząd ma same plany. Najlepsze wygłasza Morawiecki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX