Najpierw oddali się w opiekę Opatrzności Bożej, a teraz pożyczą 300 milionów euro

Rafał Hirsch
Gdański koncern Energa pożyczy 300 milionów euro na inwestycje. Zadłuży się w walucie obcej, bo tak jest taniej. Pieniądze mają iść na inwestycje. Od miesiąca spółka jest pod opieką Opatrzności Bożej.

Energa wkrótce wyemituje dla inwestorów obligacje, za które dostanie 300 milionów euro. Rozliczenie transakcji nastąpi 7 marca. Obligacje będą musiały zostać spłacone za 10 lat. Przez ten czas Energa co roku będzie płacić wierzycielom stałe odsetki w wysokości 2,125 procent. Oznacza to coroczny wydatek blisko 6,4 mln euro. 

Energa to trzecia największa w kraju firma energetyczna, właściciel między innymi elektrowni w Ostrołęce. Prowadzi działalność tylko w Polsce i zarabia tylko w złotych. Dług w euro oznacza więc dla niej dodatkowe ryzyko walutowe. Ale z drugiej strony odsetki od długu w euro są znacznie niższe niż w przypadku długu w złotych. Polski rząd pożyczając pieniądze na 10 lat musi płacić inwestorom blisko 4 procent odsetek rocznie, można założyć, że Energa za dług w złotych musiałaby płacić więcej, zapewne około 5 - 6 procent. 

Spółka nie precyzuje na co konkretnie wyda pożyczone pieniądze. W komunikacie jest mowa tylko o ogólnych „celach ogólno korporacyjnych”. W swojej strategii rozwoju Energa planuje w najbliższych latach najwięcej środków przeznaczać na rozwój i modernizację sieci energetycznych. 

O Enerdze było ostatnio głośno miesiąc temu, kiedy władze firmy zawierzyły ją Opatrzności Bożej i Matce Najświętszej Gromnicznej.

Energa jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa. Jest także spółką giełdową. Po zmianie rządu w listopadzie 2015 jej akcje najpierw spadły o ponad 58 procent sięgając dna w listopadzie 2016. Od trzech miesięcy jednak kurs odbija się w górę. Ktoś kto nie bał się zaryzykować i kupił akcje Energi w listopadowym dołku, zarobił do dziś już ponad 50 procent.

Notowania akcji spółki Energa na GPWNotowania akcji spółki Energa na GPW wykres: investing.com

 Zobacz także WIDEO: "Nie udało się oficjalnie dać 20 banieczek Rydzykowi - uda się nieoficjalnie"

"Nie udało się oficjalnie dać 20 banieczek Rydzykowi - uda się nieoficjalnie"

 

Więcej o:
Komentarze (199)
Najpierw oddali się w opiekę Opatrzności Bożej, a teraz pożyczą 300 milionów euro
Zaloguj się
 • morenowa38

  Oceniono 51 razy 47

  BUCHACHACHACHA!!!!!!!!!!!!! To w ramach zasady, by zadłużać się w walucie, w której uzyskuje się dochody!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) Za 10 lat Energa twierdzić będzie, że dali się oszukać bankowi, jak frankowicze i zażąda od nas, suwerena, pokrycia kosztów swojej głupiej decyzji. :) Tylko, że za 10 lat, ten kłopot spadnie na głowy innym, przyzwoitym ludziom zarządzającym, mam nadzieję, tą firmą.

 • monoekann

  Oceniono 13 razy 13

  Matka Boska Kosztowna

 • serenita123

  Oceniono 10 razy 10

  Opaczności teraz trza wybudować świątynię.
  Kredycik już zagospodarowany

 • luxveritaspol

  Oceniono 9 razy 9

  A ile z tego dostanie Opaczność ? Bo przecież za darmochę nie będzie sprawować opieki ?
  A ile do tej pory dali haraczu - z NASZYCH pieniędzy - watykańskim ..... kundle-prezesi ?

 • fuzzybear

  Oceniono 9 razy 9

  Gwarant - Matka Boska! - dziki kraj !

 • Dominik Jarych

  Oceniono 9 razy 9

  Za 10 lat będziecie chcieli włączyć światło, a tu tylko gromnica zostanie ;-)

 • bkiton

  Oceniono 8 razy 8

  Czy Kurski powie w swoim kukuruźniku o zawierzeniu obcym inwestorom???????
  Czekam z utęsknieniem na te inwestycje. Oby nie okazało się za jakiś czas, że kasa jest już w Luksemburgu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX