Od 25 lat nie mieli recesji. Australia nadal liderem, ale Polska w tym rankingu też wypada ciekawie

Gospodarka Australii odbiła pod koniec ubiegłego roku, co oznacza, że jest obecnie jest krajem z największą liczbą kwartałów bez recesji. Miejsce lidera było jednak zagrożone - wcześniej, w trzecim kwartale 2016 r. PKB niespodziewanie się skurczył.

Australijczycy zaskoczyli - tym razem pozytywnie. W czwartym kwartale ubiegłego roku PKB liczony kwartał do kwartału wzrósł im o 1,1 proc., mocniej, niż spodziewali się ekonomiści. Tym samym Australia uniknęła technicznej recesji, która występuje wtedy, kiedy PKB w ujęciu kwartalnym kurczy się przez dwa kwartały z rzędu. W ujęciu rocznym gospodarka australijska urosła o 2,4 proc., co także jest wynikiem lepszym od oczekiwanego.

Australia uniknęła recesji dzięki odbiciu cen surowców - węgla i żelaza. To główne towary eksportowe kraju, wysyłane do Azji, głównie do Chin. Wzrost gospodarczy Australii w dużej mierze zależy od sytuacji w branży górniczej właśnie. Tym razem pomógł też wzrost wydatków konsumentów i rządu. Centralny bank Australii spodziewa się, że w całym tym i przyszłym roku gospodarka będzie rosnąć o około 3 proc.

Kraj ten nie był w recesji od 25 lat - dokładnie, według danych OECD, Australia ostatnio zaliczyła dwa kwartały ze spadkiem PKB w pierwszej połowie 1991 roku. To 102 kwartały bez technicznej recesji i wynik bliski rekordu wszech czasów. A ten należy do Holandii, która przetrwała bez recesji 103 kwartały w latach 1982-2008.

Przeczytaj też o tym, co napędzało polską gospodarkę w ostatnim kwartale 2016 roku

Jeśli chodzi o Polskę, to w czwartym kwartale PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,7 proc. w ujęciu kwartalnym - ten wskaźnik umieszcza w swoich wyliczeniach OECD. Organizacja ta zbiera dane o naszym wzroście gospodarczym od 1995 roku i od tej pory my także nie mieliśmy technicznej recesji - jako jedyni poza Australią. To oznacza, że w tym rankingu Polska jest na drugim miejscu.

Zobacz też, jak o budowaniu własnego biznesu w Polsce mówi Konrad Traczyk, założyciel platformy Hash.fm:

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Więcej o:
Komentarze (29)
Od 25 lat nie mieli recesji. Australia nadal liderem, ale Polska w tym rankingu też wypada ciekawie
Zaloguj się
 • gulaga7

  Oceniono 6 razy 6

  Co do Australii gratulacje-to jest rzeczywiście wyczyn ,aby w warunkach gospodarki wolnorynkowej "od zawsze" ciągnąć wzrost przez ponad 100 kwartałów.Co do Polski,to miłe lecz nie jest żadnym wyczynem wzrost po tej katastrofie w jakiej zostawił kraj Jaruzelski w 1989 roku.Wielu już nie pamięta jak to było.To już nawet trudno było nazwac kryzysem ,pod konic komuny-to była po prostu ruina,dno dna. Nie funkcjonowało nic.Ludzie zarabiali odpowiednik kilkunastu dolarów miesięcznie.Kartki nawet na wódke czy buty.Np.kolorowy telewizor wyprodukowany w Polsce trzeba było wywalczyć pięściami w sklepie i kosztowal...15 nauczycielskich pensji miesięcznych! Z poziomu takiej beznadziei trudno nie wzrastać.No bo jak może być gorzej? Tylko wojna i tsunami chyba.

 • lont12

  Oceniono 8 razy 4

  Bo Australia to kraj surowcowy, żyjący z łaski Chin i Japonii. Komunistyczne Chiny się ostro rozwijały w ostatnim 25-leciu, to i Australia coś z tego uszczknęła.

 • powrozowy

  Oceniono 5 razy 3

  Powod do dumy to Polska bedzie miala jak sie po pierwsze skonczy kasa z Unii i wszelkiej masci donacje, a po drugie jak PLN pojdzie w rejon 3 euro/ dolarow. Oraz rzad ktory przyjdzie po PiS obieca i zaplaci 1000+.
  I po roku- zobaczymy czy jeszcze bedzie co zbierac.

 • do_mappiego

  Oceniono 2 razy 2

  Dobra zmiana PiS to zmieni. Jeszcze chwileczkę...

 • adalberto3

  Oceniono 4 razy 2

  Byliśmy już "Drugą Japonią", "Zieloną Wyspą". "Drugą Australią" też możemy być. Nawet bez kangurów.

 • bartek8241

  Oceniono 8 razy 2

  Spokojnie, dobra zmiana i to zmieni na 'lepsze'. Więcej rozdawnictwa, rozwalania sądów i łamania prawa, a inwestorzy pójdą do sąsiadów.

 • tomasz.76

  Oceniono 3 razy 1

  Wszystko wina Tuska.
  Ale te pisiorry muszą go nienawidzić :)

 • lol76

  Oceniono 5 razy 1

  Mieszkalem w Australii w latach 2000-2003. Mimo ze to juz 15 lat nie ma dnia zebym nie myslal o Sydney - to jest przecudowne miejsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX