Od 25 lat nie mieli recesji. Australia nadal liderem, ale Polska w tym rankingu też wypada ciekawie

Gospodarka Australii odbiła pod koniec ubiegłego roku, co oznacza, że jest obecnie jest krajem z największą liczbą kwartałów bez recesji. Miejsce lidera było jednak zagrożone - wcześniej, w trzecim kwartale 2016 r. PKB niespodziewanie się skurczył.

Australijczycy zaskoczyli - tym razem pozytywnie. W czwartym kwartale ubiegłego roku PKB liczony kwartał do kwartału wzrósł im o 1,1 proc., mocniej, niż spodziewali się ekonomiści. Tym samym Australia uniknęła technicznej recesji, która występuje wtedy, kiedy PKB w ujęciu kwartalnym kurczy się przez dwa kwartały z rzędu. W ujęciu rocznym gospodarka australijska urosła o 2,4 proc., co także jest wynikiem lepszym od oczekiwanego.

Australia uniknęła recesji dzięki odbiciu cen surowców - węgla i żelaza. To główne towary eksportowe kraju, wysyłane do Azji, głównie do Chin. Wzrost gospodarczy Australii w dużej mierze zależy od sytuacji w branży górniczej właśnie. Tym razem pomógł też wzrost wydatków konsumentów i rządu. Centralny bank Australii spodziewa się, że w całym tym i przyszłym roku gospodarka będzie rosnąć o około 3 proc.

Kraj ten nie był w recesji od 25 lat - dokładnie, według danych OECD, Australia ostatnio zaliczyła dwa kwartały ze spadkiem PKB w pierwszej połowie 1991 roku. To 102 kwartały bez technicznej recesji i wynik bliski rekordu wszech czasów. A ten należy do Holandii, która przetrwała bez recesji 103 kwartały w latach 1982-2008.

Przeczytaj też o tym, co napędzało polską gospodarkę w ostatnim kwartale 2016 roku

Jeśli chodzi o Polskę, to w czwartym kwartale PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,7 proc. w ujęciu kwartalnym - ten wskaźnik umieszcza w swoich wyliczeniach OECD. Organizacja ta zbiera dane o naszym wzroście gospodarczym od 1995 roku i od tej pory my także nie mieliśmy technicznej recesji - jako jedyni poza Australią. To oznacza, że w tym rankingu Polska jest na drugim miejscu.

Zobacz też, jak o budowaniu własnego biznesu w Polsce mówi Konrad Traczyk, założyciel platformy Hash.fm:

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Więcej o: